Gospodarka - Świat

Banki coraz częściej łączą siły

W USA wartość transakcji wśród pożyczkodawców wynosi w tym roku już 59 mld USD. W Europie branża jest mocno rozdrobniona, ale również tutaj może dojść do konsolidacji.

US Bancorp. przejmie MUFG Union Bank od największego japońskiego pożyczkodawcy. Wartość transakcji wynosi około 8 mld USD.

Foto: Bloomberg, Daniel Acker

Pożyczkodawcy w USA łączą się i przejmują inne banki w najszybszym tempie od czasu kryzysu finansowego. Konsolidacja w sektorze jest dla banków korzystna z wielu powodów. Można się spodziewać, że kolejne spółki będą podążały tym śladem, bo presja regulacyjna i technologiczna rośnie.

Lokalni pożyczkodawcy na celowniku

Wartość transakcji fuzji i przejęć w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych, które zostały ogłoszone od stycznia wyniosła 58,6 mld USD – wynika z danych S&P Global Market Intelligence. Takich ruchów wśród pożyczkodawców nie było od dawna. Tegoroczne wartości są najwyższe od 2007 r. Ponadto 2021 r. obfituje w transakcje o większej wartości niż w poprzednich latach. W tym roku w sektorze bankowym odnotowano 22 transakcje o wartości przekraczającej 500 mln USD, w porównaniu z poprzednim rekordem 14 transakcji w 2018 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.