Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezeska EBC Christine Lagarde.
Choć decyzje były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, inwestorzy liczyli najwyraźniej na więcej. Przejawem ich rozczarowania był wzrost rentowności obligacji skarbowych państw strefy euro oraz umocnienie euro wobec dolara.
Rada Prezesów EBC utrzymała bez zmian wszystkie stopy procentowe w strefie euro. Ogłosiła natomiast, że rozpoczęty w marcu br. tzw. pandemiczny program skupu aktywów (PEPP), który miał opiewać na 750 mld euro i potrwać do połowy 2021 r., zostanie zwiększony o 500 mld euro, do 1859 mld euro, i wydłużony o trzy kwartały. W praktyce jednak ten pandemiczny QE będzie kontynuowany aż do końca 2023 r. Do tego czasu EBC będzie bowiem reinwestował wpływy z zapadających obligacji kupionych w ramach PEPP. W tle prowadzony jest też skup aktywów rozpoczęty jesienią ub.r., jeszcze przed pandemią.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.