Gospodarka - Świat

Strefa euro. EBC zapowiada jeszcze trzy lata pandemicznego QE

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zgodnie z październikową zapowiedzią poluzowała w czwartek politykę pieniężną w strefie euro w reakcji na drugą falę epidemii Covid-19.

Prezeska EBC Christine Lagarde.

Foto: Bloomberg

Choć decyzje były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, inwestorzy liczyli najwyraźniej na więcej. Przejawem ich rozczarowania był wzrost rentowności obligacji skarbowych państw strefy euro oraz umocnienie euro wobec dolara.

Rada Prezesów EBC utrzymała bez zmian wszystkie stopy procentowe w strefie euro. Ogłosiła natomiast, że rozpoczęty w marcu br. tzw. pandemiczny program skupu aktywów (PEPP), który miał opiewać na 750 mld euro i potrwać do połowy 2021 r., zostanie zwiększony o 500 mld euro, do 1859 mld euro, i wydłużony o trzy kwartały. W praktyce jednak ten pandemiczny QE będzie kontynuowany aż do końca 2023 r. Do tego czasu EBC będzie bowiem reinwestował wpływy z zapadających obligacji kupionych w ramach PEPP. W tle prowadzony jest też skup aktywów rozpoczęty jesienią ub.r., jeszcze przed pandemią.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.