Gospodarka - Świat

IPO Aramco: notowania wystrzeliły

W środę na giełdzie w Rijadzie zadebiutował Saudi Aramco. Notowania podczas pierwszych minut handlu wzrosły o ponad 10 proc., dzięki czemu kapitalizacja spółki sięgnęła blisko 1,9 bln USD.
Foto: AFP

Handel akcjami saudyjskiego giganta rozpoczął się od 35,2 riali (9,4 USD), w porównaniu z ceną 32 riali (8,5 USD), po jakiej były sprzedawane podczas IPO.

Oznacza to, że kapitalizacja Saudi Aramco wzrosła do blisko 1,9 bln USD. Wartość ta jest bliska 2 bln USD, o jaką dla saudyjskiej spółki zabiegał książę Mohammed bin Salman. Saudi Aramco jest obecnie najdroższą spółką świata, o ponad połowę wyprzedza wicelidera rankingu. Na drugim miejscu znajduje się Apple z kapitalizacją 1,2 bln USD.

Dzięki IPO Saudi Aramco giełda w Rijadzie awansowała do dziesięciu największych pod względem kapitalizacji parkietów na świecie.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu gigant naftowy zebrał od inwestorów 25,6 mld USD. Saudi Aramco skorzystał jednak z przysługującego mu prawa i zwiększył oferowaną liczbę akcji w pierwszej ofercie publicznej o 15 proc. W efekcie wartość IPO sięgnęła 29,4 mld USD.

– Mamy nadzieję, że Saudi Aramco wykorzysta debiut na giełdzie Tadawul jako odskocznię do ewentualnego debiutu międzynarodowego – mówi Bassel Khatoun, zarządzający w funduszu Franklin Templeton.

Oczekuje się, że Saudi Aramco zostanie włączona do indeksu MSCI Emerging Markets 17 grudnia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.