Gospodarka - Świat

Rządowe prognozy stały się zbyt optymistyczne

Przybywa prognoz, wedle których PKB Polski w 2020 r. zwiększy się o 3 proc. albo mniej. To byłby najsłabszy wynik od 2013 r.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Wzrost polskiej gospodarki o 3,7 proc. w 2020 r., który rząd założył, przygotowując projekt budżetu, staje się coraz mniej prawdopodobny. Po rozczarowujących danych z III kwartału, gdy PKB Polski zwiększył się o 3,9 proc., ekonomiści zaczęli postrzegać najbliższe kwartały w ciemniejszych barwach. Ci, którzy zaktualizowali ostatnio swoje prognozy, spodziewają się w przyszłym roku wzrostu PKB o około 3 proc.

Negatywne tendencje

Jeszcze niedawno założenia makroekonomiczne do projektu ustawy budżetowej na 2020 r. uchodziły za realistyczne. Pod koniec października, zanim GUS opublikował wstępny szacunek PKB w III kwartale, ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie oczekiwali, że w przyszłym roku polska gospodarka urośnie o 3,5 proc. Listopadowe prognozy Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, także sporządzone przed danymi za III kwartał, jako najbardziej prawdopodobny scenariusz wskazywały wzrost PKB Polski w 2020 r. o 3,6 proc. A zaledwie trzy tygodnie temu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła prognozę wzrostu polskiej gospodarki w przyszłym roku z 3,5 do 3,8 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.