REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Odwilż w globalnym przemyśle

Europejski przemysł tkwi w recesji, ale listopad był drugim z rzędu miesiącem, w którym koniunktura w tym sektorze minimalnie się poprawiła – sugeruje PMI. Poprzednio dwa razy pod rząd wskaźnik ten wzrósł pod koniec 2017 r.
Foto: Adobestock

PMI, który mierzy koniunkturę w gospodarce na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, spadł w listopadzie w strefie euro do 50,3 pkt, z 50,6 w październiku. To jednak efekt pogorszenia koniunktury w usługach. W samym przemyśle wskaźnik ten wzrósł do 46,9 pkt z 45,9 pkt miesiąc wcześniej – podała w poniedziałek firma IHS Markit. Dwa tygodnie temu wstępnie obliczyła, że PMI w przemyśle Eurolandu wzrósł do 46,6 pkt.

Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt oznacza, że w odczuciu ankietowanych menedżerów przemysł przetwórczy kurczy się w ujęciu miesiąc do miesiąca, wskazania wyższe oznaczają zaś rozwój tego sektora. Dystans od tej granicy jest miarą tempa tych zmian. W tym świetle koniunkturę w europejskim przemyśle trudno uznać za dobrą. Wygląda jednak na to, że od września, gdy była najgorsza od 2012 r., zaczęła się powoli poprawiać. Dotyczy to również Niemiec, które były ogniskiem zapaści w europejskim przemyśle. Tam w listopadzie PMI w tym sektorze wzrósł do 44,1 pkt z 42,1 pkt w październiku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA