Gospodarka - Świat

Japonia. "Władca szarańczy" ujawni swoje inwestycyjne tajemnice

Japoński tajemniczy day trader znany jako Cis, którego konto na Twitterze (@cissan 9984) obserwuje 270 tys. osób, ogłosił, że część swoich inwestycyjnych tajemnic ujawni w książce „Filozofia inwestycyjna człowieka, który w pojedynkę wprawia w ruch indeks Nikkei”.
Foto: Bloomberg

Na rynku pojawi się ona 21 grudnia 2018 nakładem wydawnictwa Kadokawa, jednego z największych w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Treść tej książki bazuje na wywiadach z 39-letnim Cisem, byłym mistrzem gier wideo i wielbicielem gry pachinko. Z materiału promocyjnego wydawnictwa, jak pisze Bloomberg, wynika, że Cis na giełdzie w 2000 roku zainwestował 3 miliony jenów, a obecnie jego fortuna szacowana jest na 23 miliardy jenów (202 miliony dolarów).

W listopadzie 2016 roku obwieścił swoim fanom , że sprzedał akcje firmy Takata, producenta poduszek powietrznych powodując spadek kursu aż o 8,8 proc. Z kolei w grudniu tego samego roku kupił 2 miliony walorów Toshiby prowokując zwyżkę wolumenu obrotów.

Nie ujawniający swojej tożsamości Cis należy do najbardziej znanych w Japonii finansowych komentatorów aktywnych na Twitterze. Są oni określani jako „władcy szarańczy", gdyż jednym tweetem potrafią zmobilizować do działania całą armię day traderów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.