Gospodarka - Świat

Wielkie cierpienia mistrza krótkiej sprzedaży

Carson Block, znany z ostrej gry na krótko przeciwko chińskim spółkom, w tym roku ma mocno pod górkę. Jego ostatnie strzały okazały się chybione.
Foto: Bloomberg

Wziął na muszkę takie notowane w USA spółki jak GSX Tchedu Inc, TAL Education Group oraz Jovy Inc zalecając inwestorom sprzedaż ich akcji. Jednak po początkowych spadkach spowodowanych przez krytyczne raporty Carsona Blocka notowania poszły w górę.

- Kurs akcji GSX od publikacji naszego raportu wzrósł trzykrotnie – poskarżył się Block Bloomberg Television dodając, że coś tu nie gra.

Założyciel firmy Muddy Waters (Mętne Wody) uważa, że szyki pokrzyżowali mu traderzy handlujący opcjami oraz inwestorzy, którzy podbijają kursy akcji krytykowanych przez niego spółek wykorzystując małą liczbę walorów w obrocie giełdowym.

Zła sława grających na krótko oraz ich niezmienne metody zachęcają inwestorów do gry przeciwko nim, twierdzi |Justin Tang, szef analiz rynków azjatyckich w United First Partners.  Zwraca też uwagę na ostatnią hossę na rynkach akcji, która też zniweczyła plany takich uczestników rynku jak Carson Block, który w przeszłości przeprowadził  sporo udanych kampanii.

Block ponowił apel do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) by wykluczyła z notowań chińskie spółki, których nie może on „właściwie monitorować". Grzmi o promocji akcji, manipulacji i oszustwach.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.