Gospodarka - Świat

Departament Skarbu wstrzyma programy stymulacyjne

Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, zdecydował, że po 31 grudnia nie będzie przedłużonych kilka programów stymulacyjnych realizowanych wspólnie z Rezerwą Federalną. Chodzi o programy pożyczkowe, w tym mechanizm wsparcia dla małego i średniego budżetu. Fed wyraził sprzeciw wobec decyzji Departamentu Skarbu.

Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu

Foto: Bloomberg

"Rezerwa Federalna preferowałby utrzymanie całego wachlarza programów specjalnych, które powstały w trakcie pandemii koronawirusa i spełniają ważną rolę jako linia obrony dla naszej wciąż poszkodowanej i wrażliwej gospodarki" - mówi komunikat Fedu. Mnuchin w czwartkowym liście wysłanym do Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, wyjaśniał, że programy te spełniły już swoje zadanie. Emisje obligacji korporacyjnych wróciły do poziomu sprzed pandemii.

Pieniądze z tych mechanizmów można natomiast wykorzystać w inny sposób. Departament Skarbu wzywa więc Fed, by zwrócił mu 455 mld USD niewykorzystanych środków z tych programów stymulacyjnych. Kongres będzie mógł je przeznaczyć na inne formy wsparcia dla gospodarki.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.