Gospodarka - Świat

Szczepionka Pfizera wywołała euforię inwestorów na całym świecie

Poniedziałkowa sesja upłynęła pod znakiem niezwykle silnych zwyżek na giełdach. Mocno poszły w górę też ceny ropy. Udane testy szczepionki na Covid-19 dały nadzieję, że świat zostanie wkrótce uwolniony od wirusa.
Foto: Adobestock

– Dzisiaj jest wielki dzień dla nauki i dla ludzkości. Pierwsza seria wyników testów trzeciej fazy naszej szczepionki zapewnia wstępnie dowody na jej zdolność zapobiegania Covid-19 – poinformował Albert Bourla, prezes koncernu Pfizer. Szczepionka tej firmy (opracowana wspólnie z niemiecką spółką BioNTech) okazała się skuteczna w 90 proc. Ta wiadomość wprawiła globalne rynki akcji w euforię. O ile sesja na giełdach europejskich zaczęła się od solidnych zwyżek, o tyle po godzinie 13 zmieniła się w eksplozję radości. Niemiecki indeks DAX zyskiwał późnym popołudniem 6 proc., brytyjski FTSE 100 5,5 proc., a francuski CAC 40 7,9 proc. Sesja w USA zaczęła się od silnych zwyżek. Dow Jones Industrial zyskiwał 5,2 proc. i ustanowił nowy rekord. Akcje Pfizera rosły na początku sesji w Nowym Jorku o 12 proc.

Wreszcie przełom

– Czekaliśmy na tę chwilę bardzo długo i mamy nadzieję, że wkrótce także inni dołączą do Pfizera i BioNTech, co pomoże nam przerwać błędne koło lockdownów i odmrażania gospodarek, które zabija biznes, prowadzi do wzrostu bezrobocia oraz ogromnie zwiększa zadłużenie na świecie. To światło na końcu tunelu, a rynki czują niesamowitą ulgę – twierdzi Craig Erlam, analityk z firmy OANDA.

Foto: GG Parkiet

W poniedziałek po południu gwałtownie zyskiwały akcje spółek z branż mocno poszkodowanych w wyniku pandemii: linii lotniczych, biur podróży, sieci hoteli i restauracji. Papiery linii lotniczych EasyJet rosły w ciągu sesji o 26 proc., oceanicznych linii wycieczkowych Carnival Cruise zyskiwały ponad 30 proc., a sieci kin Cineworld rosły aż o ponad 50 proc. Ropa gatunku WTI drożała o 11 proc., a jej cena sięgała 41 USD za baryłkę. Złoto traciło natomiast ponad 3 proc. do dolara. Cena za uncję spadła do 1890 USD.

– Dobrą wiadomością jest to, że szczepionka jest czynnikiem pobudzającym zwyżki na rynkach. Jeśli zostanie szybko rozwinięta i wdrożona, to będzie to wspierało ożywienie oraz narrację „reflacyjną". Ale musimy być ostrożni, gdyż liczba pacjentów biorących udział w testach była jeszcze niewielka – uważa Chris Scicluna, szef działu analiz ekonomicznych w Daiwa Capital Research.

Pfizer i BioNTech będą kontynuować testy szczepionki do końca trzeciego tygodnia listopada. Później wyślą wyniki regulatorom, którzy mogą zatwierdzić je w ramach szybkiej ścieżki. Pierwsze szczepionki mogą trafić pod koniec roku do personelu medycznego. Rząd USA ma już zakontraktowaną dostawę 100 mln dawek tej szczepionki, a Unia Europejska zakontraktowała 200 mln dawek. (Dostawy zależne są oczywiście od ostatecznych wyników testów). Wkrótce mogą się też pojawić na rynku szczepionki opracowane przez inne firmy. Obecnie testy fazy trzeciej, czyli najbardziej zaawansowanej, przechodzą szczepionki: koncernu AstraZeneca/Uniwersytetu Oksfordzkiego, spółki Moderna, koncernu Johnson & Johnson, firmy Bharat Biotech, a także chińskich spółek CanSino Biologics, Sinovac i Sinopharm. W Rosji regulator zatwierdził już dwie szczepionki na Covid-19: Sputnik V (Instytutu Gamaleja) i EpiVacCorona. Obie nie przeszły jednak prób klinicznych fazy trzeciej.

Powyborcza seria

Nawet przed wiadomością o szczepionce Pfizera na rynkach panował umiarkowany optymizm. Ogólnoświatowy indeks MSCI All-Country World sięgnął w poniedziałek rekordowego poziomu. Od początku roku wzrósł on o prawie 5 proc., a od marcowego dołka zyskał 54 proc. W ciągu ostatnich pięciu sesji zwiększył się o 8 proc.

Joe Biden, kandydat demokratów, został w sobotę ogłoszony przez media zwycięzcą wyborów prezydenckich. Choć na jego drodze do prezydentury mogą wystąpić turbulencje (związane z pozwami wyborczymi składanymi przez sztab Trumpa), to rynki traktują go już jako prezydenta elekta. Inwestorzy cieszą się też z tego, że demokratom nie udało się przejąć kontroli nad Senatem. (Dopiero w styczniu, po dogrywkach w dwóch wyścigach senackich w Georgii, rozstrzygnie się, czy republikanie będą mieć 52 senatorów, czy też tylko 50. Nawet jednak w najgorszym dla nich scenariuszu ich stan posiadania w tej izbie i tak mocno ograniczałby pole manewru demokratycznej administracji).

Foto: Parkiet

– Dla rynku akcji to prawdopodobnie najlepsza opcja. Republikańska większość w Kongresie będzie pilnować, by probiznesowa polityka Trumpa ocalała. Pod rządami Bidena będzie natomiast mało prawdopodobne, by doszło do kolejnych podwyżek ceł napędzających wojny handlowe – twierdzi Joyce Chang, szefowa działu analiz globalnych w JPMorgan Securities.

Giełda: Gracze z GPW dyskontują przyszłość, ale dość odległą. Na razie na horyzoncie jest lockdown

Foto: Parkiet

Informacja o wysokiej skuteczności szczepionki na Covid-19 firm Pfizer i BioNTech wywołała euforię na GPW. Najmocniej w poniedziałek drożały spółki, które szczególnie ucierpiały na pandemii. Liderem zwyżek na GPW był Rainbow Tours, którego akcje drożały nawet o 40 proc. AmRest zyskiwał 30 proc., a Enter Air rósł o 20 proc.

– To jest dobra informacja, ponieważ określa jakąś wizję końca sytuacji, w której się znajdujemy. Rynek żyje pandemią od dłuższego czasu, dlatego w przypadku informacji o wysokiej skuteczności szczepionki trudno się nie cieszyć. Wzrosty na GPW podczas poniedziałkowej sesji mogą być imponujące, jednak jeśli spojrzymy z dłuższej perspektywy, sytuacja nadal nie wygląda zbyt dobrze – mówi Łukasz Bugaj, menedżer komunikacji inwestycyjnej w AXA.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a dla spółek z GPW ważniejszy jest możliwy drugi lockdown. Mimo to notowania CCC czy LPP szły w górę o około 20 proc.

– Jest to na pewno informacja, której inwestorzy potrzebowali, a wolnego kapitału jest mnóstwo – czekał on tylko na sygnał. Jednak wzrost kursów CCC czy LPP są takie, jakbyśmy mieli pojutrze wrócić do sklepów. Wydają się więc trochę nieuzasadnione. Bardziej realne jest, że niedługo będziemy mieć drugi lockdown w Polsce, a nie, że trafi do nas szczepionka. Rynek dyskontuje już scenariusz, który może się wydarzyć w II połowie 2021 r. – komentuje Daniel Kostecki, główny analityk w Conotoxia.

Niektóre spółki po informacji o potencjalnej szczepionce mocno traciły. O ponad 20 proc. taniał Mercator Medical, o 5 proc. Allegro, na minusie był również CD Projekt. Inwestorzy mogą się obawiać, że koniec pandemii negatywnie wpłynie na ich biznesy.

– Myślę, że jest to po prostu przetasowanie kapitału. Wcześniej kapitał mocno odpływał od tradycyjnych biznesów i płynął w kierunku producentów gier czy Allegro. Myślę jednak, że ta sytuacja nie wpłynie negatywnie na poziom zamówień na Allegro, ani też nie będzie kluczowa dla sprzedaży „Cyberpunka" – mówi Kostecki. dos

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.