Chiny: za długi firmy płaci właściciel

Chińskie władze nakazały jednemu z najbogatszych ludzi w Chinach, Hui Ka Yanowi, właścicielowi giganta Evergrande wykorzystanie własnego majątku do spłacenia długu firmy.

Publikacja: 26.10.2021 17:55

Hui Ka Yan

Hui Ka Yan

Foto: Bloomberg

Evergrande, która jest jedna z największych firm na chińskim rynku nieruchomości nie wykupiła dolarowych obligacji 23 września 2021. A jej kłopoty mocno zaważyły na chińskim rynku nieruchomości, a także i poza tym krajem. Teraz rząd w Pekinie nakazał Hui Ka Yanowi, aby wykorzystał swój majątek wynoszący 7,8 mld dolarów, aby pokryć długi Evergrande. Tylko, że te pieniądze, to właśnie udziały w Evergrande i dywidendy wypłacane z tytułu posiadania innych firm.

Cały majątek Hui Ka Yana znalazł się teraz pod lupą państwa. Wszystkie pieniądze, jakie wpływają na konta bankowe Evegrande, natychmiast są przeznaczane na dokończenie budowy osiedli i ani jeden juan, czy dolar nie mogą być wydane na obsługę zadłużenia.

Wezwanie pana Hui do wydawania własnych pieniędzy oznacza, że władze nie będą skłonne ratować miliardera. I to nawet w sytuacji, kiedy kłopoty tego dewelopera przekładają się na znaczące pogorszenie nastrojów na całym chińskim rynku nieruchomości.

I jest to wyraźnie kolejna odsłona kampanii prezydenta Xi Jinping, „Wspólny Dobrobyt", która ma za zadanie zmniejszyć różnice między bogatymi a biedniejszymi Chińczykami.

W tej chwili nie wiadomo ile gotówki jest w stanie pozyskać Hai Ka Yan ze swojego własnego majątku, ale będzie się musiał mocno postarać, ponieważ już w czerwcu 2021 zadłużenie Evergrande wzrosło do 300 mld dol. i coraz częściej mówi się, że miliarder i jego firma nie wyjdą z kłopotów, jeśli nie dojdzie do restrukturyzacji zadłużenia. Majątek pana Hui pochodzi przede wszystkim z dywidend wypłacanych przez Evergrande. Z tego tytułu pozyskał w ciągu ostatniego dziesięciolecia 8 mld dolarów.

Evergrande miało już zbankrutować w ubiegłym tygodniu, ale dosłownie w ostatniej chwili Hui zdążył zapłacić 83,5 mln zagranicznym posiadaczom jego obligacji. Nie wiadomo skąd miliarder wziął te pieniądze. Teraz kolejna płatność przypada na najbliższy piątek, a naprawdę duże kwoty będą niezbędne w 2022 roku, bo sięgną 7,4 mld dol.

Hui Ka Yan pozbył się już niektórych aktywów. Sprzedał firmę produkującą auta elektryczne oraz rozlewnię wody mineralnej. Ale w ostatnią środę zawiesił rozmowy o pozbyciu się firmy zarządzającej rynkiem nieruchomości.

Rok temu pan Hui także miał kłopoty finansowe, ale wsparli go wówczas inni bogaci Chińczycy i Evergrande wyszła z kryzysu obronną ręką. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że imperium miliardera stanie się jedną z największych ofiar polityki równości prezydenta Xi, który uznał również, że najwyższy czas przerwać bańkę na chińskim ryku nieruchomości.

Evergrande, tak samo jak i należące do niej firmy rozwijały się dzięki zaciąganym kredytom bankowym, sprzedaży akcji, emisji obligacji oraz finansowaniu z niejasnych źródeł. Kiedy prezydent Xi postanowił trochę ukrócić miliarderów, pojawiły się kłopoty z finansowaniem.

Evergrande ma jeszcze do ukończenia budowę domu dla 1,6 mln klientów, którzy już wpłacili depozyty. A sytuacja na chińskim rynku nieruchomości jest fatalna, bo sprzedaż w czasie pandemii spadła o 97 proc., więc nie bardzo jest skąd wziąć środki na finansowanie. W efekcie ceny zaczęły spadać, co jeszcze bardziej pogorszyło i tak fatalną sytuację Evergrande.

Tydzień temu chiński regulator rynku bankowego zapowiedział kontrolę rynku nieruchomości. Jednocześnie jednak bankom zalecono, aby ponownie uruchomiły kredyty hipoteczne. A bank centralny poinformował, że kryzys Evergrande jest cały czas pod kontrolą i małe są szanse, aby rozszerzył się na cały rynek.

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi