REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Financial Times: Niemcy już nie chcą płacić na Soli

Obywatele Niemiec i tamtejsze spółki poprzez tzw. solidarnościową dopłatę, w skrócie Soli, zapłacili już ponad 330 mld euro na podźwignięcie z ruiny gospodarki byłej NRD i przekształcenie wschodnich Niemiec w „kwitnący kraj", jak w 1990 r. obiecywał kanclerz Kohl.
Foto: AFP

Soli wprowadzono w 1991 r., na krótko zlikwidowano i przywrócono w 1995 r. Od tego czasu te dopłaty są regularnie dodawane do wszystkich podatków dochodowych, podatków od zysków kapitałowych i korporacyjnych. W ciągu ostatnich 11 lat dopłata wynosiła 5,5 proc. co miesiąc, przypominając Niemcom o kosztach zjednoczenia.

I teraz, gdy Niemcy przygotowują się do uroczystych obchodów 30. rocznicy zburzenia muru berlińskiego, kwestia solidarnościowej dopłaty wraca na polityczną agendę. W reakcji na rosnącą publiczną presję rząd kanclerz Angeli Merkel zgodził się na zdjęcie obowiązku wpłat na Soli z 90 proc. podatników. Projekt ustawy w tej sprawie przewiduje, że nadal płaciliby tylko najbogatsi. Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że jest ono sprzeczne z konstytucją. JB

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA