Gospodarka - Świat

EBC zwiększy limit skupu do 1,85 bln euro?

Z powodu wprowadzanych obostrzeń w wielu europejskich krajach, perspektywy gospodarcze znacząco się pogarszają. W związku z tym, ekonomiści spodziewają się, że Europejski Bank Centralny będzie musiał jeszcze w tym roku zwiększyć stymulacje.
Foto: Bloomberg

Przypomnijmy, że EBC, aby przeciwdziałać ekonomicznym skutkom pandemii obniżył stopy procentowe do najniższego poziomu w historii. Obecnie stopa depozytowa wynosi -0,5 proc. Ponadto bank rozpoczął skup obligacji o wartości 750 mld euro, który w czerwcu został rozszerzony do 1,35 bln euro. Jednak była to odpowiedź na pierwszą falę pandemii.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga prognozują teraz, że EBC na posiedzeniu w grudniu zwiększy limit skupu obligacji o 500 mld euro, do 1,85 bln euro.

Stanie się tak, ponieważ rządy są zmuszone do wprowadzania obostrzeń w zakresie podróży, zamykania punktów gastronomicznych i wprowadzania godziny policyjnej. W efekcie ożywienie w strefie euro już słabnie, a na horyzoncie pojawiło się widmo podwójnej recesji.

EBC zasygnalizował już, że posiada cały niezbędny arsenał do dalszej stymulacji.

- Mamy do dyspozycji wiele rodzajów broni, od stóp procentowych przez forward guidance, po programy skupu aktywów. Jesteśmy gotowi. Zrobiliśmy dużo, a jeśli potrzeba więcej, bo sytuacja się pogarsza, zrobimy to, co konieczne - mówiła niedawno Christine Lagarde, prezes EBC.

Jeśli bank, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów zwiększy limit skupu aktywów do 1,85 bln euro, będzie to podkreślać powagę obecnego kryzysu. Wartość programu luzowania ilościowego byłaby bowiem ponad dwukrotnie większa w porównaniu z pierwotnym stanem z marca.

Najnowsze dane gospodarcze już pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej w strefie euro przyhamowała. Jak wynika z danych IHS Markit, zbiorczy PMI mierzących koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym,  spadł w październiku w strefie euro do 49,4 pkt z 50,4 pkt we wrześniu. To najniższy poziom od czterech miesięcy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.