EBC zwiększy limit skupu do 1,85 bln euro?

Z powodu wprowadzanych obostrzeń w wielu europejskich krajach, perspektywy gospodarcze znacząco się pogarszają. W związku z tym, ekonomiści spodziewają się, że Europejski Bank Centralny będzie musiał jeszcze w tym roku zwiększyć stymulacje.

Publikacja: 23.10.2020 14:05

EBC zwiększy limit skupu do 1,85 bln euro?

Foto: Bloomberg

Przypomnijmy, że EBC, aby przeciwdziałać ekonomicznym skutkom pandemii obniżył stopy procentowe do najniższego poziomu w historii. Obecnie stopa depozytowa wynosi -0,5 proc. Ponadto bank rozpoczął skup obligacji o wartości 750 mld euro, który w czerwcu został rozszerzony do 1,35 bln euro. Jednak była to odpowiedź na pierwszą falę pandemii.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga prognozują teraz, że EBC na posiedzeniu w grudniu zwiększy limit skupu obligacji o 500 mld euro, do 1,85 bln euro.

Stanie się tak, ponieważ rządy są zmuszone do wprowadzania obostrzeń w zakresie podróży, zamykania punktów gastronomicznych i wprowadzania godziny policyjnej. W efekcie ożywienie w strefie euro już słabnie, a na horyzoncie pojawiło się widmo podwójnej recesji.

EBC zasygnalizował już, że posiada cały niezbędny arsenał do dalszej stymulacji.

- Mamy do dyspozycji wiele rodzajów broni, od stóp procentowych przez forward guidance, po programy skupu aktywów. Jesteśmy gotowi. Zrobiliśmy dużo, a jeśli potrzeba więcej, bo sytuacja się pogarsza, zrobimy to, co konieczne - mówiła niedawno Christine Lagarde, prezes EBC.

Jeśli bank, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów zwiększy limit skupu aktywów do 1,85 bln euro, będzie to podkreślać powagę obecnego kryzysu. Wartość programu luzowania ilościowego byłaby bowiem ponad dwukrotnie większa w porównaniu z pierwotnym stanem z marca.

Najnowsze dane gospodarcze już pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej w strefie euro przyhamowała. Jak wynika z danych IHS Markit, zbiorczy PMI mierzących koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym,  spadł w październiku w strefie euro do 49,4 pkt z 50,4 pkt we wrześniu. To najniższy poziom od czterech miesięcy.

Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych