Gospodarka - Świat

Boom na fuzje i przejęcia

Fuzje i przejęcia przeprowadzane na całym świecie mogą osiągnąć w tym roku rekordową wartość i nawet przekroczyć 6 bln USD – prognozuje KPMG. Według danych firmy Refinitiv transakcje tego typu sięgnęły do końca września 4,4 bln USD, gdy przez cały 2020 r. wyniosły 2,29 bln USD, a w 2019 r. sięgnęły 2,85 bln USD.
Foto: Adobestock

– Rynek fuzji i przejęć dostał turbodoładowania. Było na nim dużo niewykorzystanej energii z finansowania pozyskiwanego w 2018 i 2019 r., które nie zostało wykorzystane w zeszłym roku. Ten „suchy proch" jest teraz wykorzystywany – twierdzi Stephen Bates, partner w KPMG. Z szacunków jego firmy wynika, że co prawda USA wciąż odpowiadają za większość globalnych fuzji i przejęć, to transakcje tego typu wzrosły w Europie o około 50 proc. r./r., a w Azji o 20 proc. – Myślę, że ta dynamika będzie kontynuowana i da o sobie znać również w pierwszym kwartale przyszłego roku – prognozuje Bates.

Fuzje i przejęcia są dla części spółek sposobem na rozwój w czasach ultraniskich stóp procentowych i niepewnego wzrostu gospodarczego. We wrześniowym sondażu KPMG aż 86 proc. firm przyznało, że „czynniki nieorganiczne" będą ich głównym motorem wzrostu w ciągu następnych trzech lat. Do tych „czynników nieorganicznych" zaliczane są m.in: fuzje, przejęcia, wchodzenie w spółki joint venture oraz w sojusze strategiczne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.