Gospodarka - Świat

Zniknie niski CIT dla korporacji

Irlandia dołączyła do grona 140 państw opowiadających się za globalną minimalną stawką CIT wynoszącą 15 proc. Oznacza to, że podniesie u siebie ten podatek z 12,5 proc.
Foto: AFP

Przez wiele lat Irlandia wykorzystywała stosunkowo niski CIT, by przyciągać do siebie międzynarodowe korporacje. Pomogło to jej w osiągnięciu statusu szybko rozwijającego się kraju nazywanego „Celtyckim Tygrysem". Jeszcze w lipcu Irlandia była w gronie dziewięciu krajów sprzeciwiających się amerykańskim planom wprowadzenia globalnej minimalnej stawki CIT. Opór Irlandii nie podobał się jednak unijnym decydentom oraz administracji prezydenta USA Joe Bidena. Z Waszyngtonu płynęły sygnały, że mający irlandzkie pochodzenie Biden traktuje sprzeciw Irlandii wobec tych planów jako afront. Irlandzki rząd ugiął się więc i poszedł na kompromis.

W negocjacjach zdołał osiągnąć lekkie złagodzenie formuły minimalnej globalnej stawki CIT. Z projektu zniknęło sformułowanie, że będzie ona wynosiła „co najmniej" 15 proc., co otwierało drogę do jej przyszłej podwyżki. Irlandia pozostawi też dotychczasową stawkę CIT (12,5 proc.) dla małych i średnich firm. Stawkę 15 proc. będą płaciły tylko spółki mające co najmniej 750 mln euro rocznych obrotów. Obejmie więc ona 1,5 tys. firm. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.