Gospodarka - Świat

Liderzy światowej korupcji

25 najbardziej skorumpowanych krajów świata pochodzi z trzech kontynentów. Najwięcej z Afryki.
Foto: AdobeStock

Korupcja odnosi się do aktu nadużycia władzy dla osobistych korzyści. Obejmuje szeroki zakres działań, w tym przyjmowanie łapówek w celu patronatu kosztem urzędu publicznego lub korporacyjnego, po wykorzystywanie uprawnień do działań, które są mniej niż usankcjonowane i/lub legalne.

Korupcja jest w różnym stopniu trwałym zjawiskiem na całym świecie. Najczęściej występuje w krajach rozwijających się iw mniejszym stopniu występuje również w krajach rozwiniętych. Według cytowanego przez EconStor raportu Banku Światowego, szacuje się, że rocznie na całym świecie płaci się łapówki w wysokości 1 biliona dolarów amerykańskich.

Korupcję jako zjawisko można określić ilościowo za pomocą równania zaproponowanego przez Roberta Klitgaarda w 1998 roku: C = R + D – A, gdzie C oznacza korupcję, R monopol, D uznaniowość w podejmowaniu decyzji, zaś A – odpowiedzialność.

Portal Yahoo!finance przygotował listę 25 najbardziej skorumpowanych krajów świata. Reprezentują w zasadzie trzy kontynenty: Afrykę, Amerykę Południową i Azję. Najwięcej skorumpowanych państw ma Afryka: 11, licząc z Komorami 12, a dodając Libię - 13. Ameryka Południowa to cztery kraje, Azja – osiem.

Pierwsze miejsce zajął reprezentujący Afrykę Sudan Południowy (nie mylić z Sudanem). Raport Centrum Zasobów Antykorupcyjnych U4 podkreśla cztery główne rodzaje korupcji w kraju, a mianowicie korupcję polityczną, patronat, malwersacje i korupcję biurokratyczną.

Drugie miejsce przypadło Somalii - kolejnemu krajowi afrykańskiemu na liście, powszechnie znanemu z konfliktów społecznych, terroryzmu, okrucieństw rządowych i korupcji.

Miejsce na podium wywalczyła również Syria - jeden z trzech krajów arabskich, który znalazł się na liście 25 najbardziej skorumpowanych krajów świata. Syria została ogarnięta wojną domową podczas Arabskiej Wiosny, kiedy rząd brutalnie rozprawił się z protestującymi. Wojna domowa stworzyła bardzo destabilizującą atmosferę dla kraju.

Tuż poza podium znalazł się Jemen oficjalnie nazywany Republiką Jemenu, kraj położony na Półwyspie Arabskim. Jest powszechnie uważany za państwo upadłe ze względu na absolutnie katastrofalny stan, w jakim znajduje się z powodu trwających konfliktów społecznych, zbliżającego się niedoboru wody i, co najważniejsze, szalejącej korupcji.

Piąte miejsce przypadło Wenezueli - najwyżej notowanemu reprezentantowi Ameryki Południowej. Korupcja jest w tym kraju wysoce zinstytucjonalizowana i znormalizowana ze względu na bezkarność, jaką daje dynamika władzy w kraju. Główne formy korupcji obejmują malwersacje środków publicznych, patronat, nepotyzm i przekupstwo.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.