REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Jest porozumienie w sprawie NAFTA. Rekordy indeksów w Nowym Jorku

Indeks Nasdaq Composite na początku poniedziałkowej sesji przebił poziom 8 tys. punktów. Ustanowił nowy rekord. Rekordowo wysoko znalazł się też S&P 500. Dow Jones Industrial zyskiwał na początku sesji ponad 200 pkt. przekraczając poziom 26 tys. pkt.
Foto: AFP

Nastrojom na amerykańskim rynku akcji pomogła wiadomość o osiągnięciu przez USA i Meksyk porozumienia w sprawie zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA.

Telewizja CNBC donosi, powołując się na meksykańskie źródła rządowe, że USA i Meksyk porozumiały się w sprawie zmian w kluczowych fragmentach umowy o układzie wolnego handlu NAFTA. Oficjalne ogłoszenie tych zmian ma nastąpić wkrótce. Zmieniony układ NAFTA będzie musiał zostać zatwierdzony również przez Kanadę. Ten kompromis może zakończyć wojnę handlową pomiędzy USA i ich sąsiadami.

„Wielka umowa z Meksykiem wygląda dobrze!" – napisał na Twitterze amerykański prezydent Donald Trump.

Inwestorzy jak na razie dobrze oceniają ten przełom, o czym świadczą rekordy na Wall Street. – Rynek zmagał się ostatnio z przeciwnymi wiatrami, a jednym z największych z nich były kwestie związane z handlem. Jeśli problem handlu znika, to mamy łatwiejszą jazdę w górę na rynku – twierdzi Art Hogan, strateg z amerykańskiej firmy B. Riley FBR.

Na zwyżki na amerykańskich giełdach wpływ miało również piątkowe wystąpienie szefa Fedu Jerome'a Powella na sympozjum w Jackson Hole. Stwierdził w nim, że wraz z umacnianiem się amerykańskiej gospodarki, Fed będzie stopniowo podnosił stopy procentowe, ale zaznaczył, że nie ma powodu, by te podwyżki były agresywne.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA