REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Jest porozumienie w sprawie NAFTA. Rekordy indeksów w Nowym Jorku

Indeks Nasdaq Composite na początku poniedziałkowej sesji przebił poziom 8 tys. punktów. Ustanowił nowy rekord. Rekordowo wysoko znalazł się też S&P 500. Dow Jones Industrial zyskiwał na początku sesji ponad 200 pkt. przekraczając poziom 26 tys. pkt.
Foto: AFP

Nastrojom na amerykańskim rynku akcji pomogła wiadomość o osiągnięciu przez USA i Meksyk porozumienia w sprawie zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA.

Telewizja CNBC donosi, powołując się na meksykańskie źródła rządowe, że USA i Meksyk porozumiały się w sprawie zmian w kluczowych fragmentach umowy o układzie wolnego handlu NAFTA. Oficjalne ogłoszenie tych zmian ma nastąpić wkrótce. Zmieniony układ NAFTA będzie musiał zostać zatwierdzony również przez Kanadę. Ten kompromis może zakończyć wojnę handlową pomiędzy USA i ich sąsiadami.

„Wielka umowa z Meksykiem wygląda dobrze!" – napisał na Twitterze amerykański prezydent Donald Trump.

Inwestorzy jak na razie dobrze oceniają ten przełom, o czym świadczą rekordy na Wall Street. – Rynek zmagał się ostatnio z przeciwnymi wiatrami, a jednym z największych z nich były kwestie związane z handlem. Jeśli problem handlu znika, to mamy łatwiejszą jazdę w górę na rynku – twierdzi Art Hogan, strateg z amerykańskiej firmy B. Riley FBR.

Na zwyżki na amerykańskich giełdach wpływ miało również piątkowe wystąpienie szefa Fedu Jerome'a Powella na sympozjum w Jackson Hole. Stwierdził w nim, że wraz z umacnianiem się amerykańskiej gospodarki, Fed będzie stopniowo podnosił stopy procentowe, ale zaznaczył, że nie ma powodu, by te podwyżki były agresywne.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA