Gospodarka - Świat

Kiedy bitcoin tanieje górnicy po prostu kopią głębiej

Spadek notowań bitcoina nie skutkuje słabszą aktywnością kopiących. Okazuje się, że działalność ta dla wielu górników wciąż jest opłacalna.
Foto: Bloomberg

Świadczy o tym rosnący wskaźnik hash rate mierzący moc komputerów wykorzystywanych w procesie wydobywania walut cyfrowych. Mniejsi gracze nie wytrzymują konkurencji , natomiast duzi zwiększają efektywność - kupują coraz mocniejsze maszyny i instalują je tam, gdzie jest tańszy prąd.

Wyścig technologiczny nabrał takiego tempa, że cyfrowi górnicy stali się kluczowymi klientami takich gigantów w produkcji półprzewodników jak Nvidia Corp. i Taiwan Semiconductor Manufacturing. Jednocześnie, jak zauważa Bloomberg, biznes górniczy staje się coraz bardziej zinstytucjonalizowany i skoncentrowany w rękach takich graczy jak Bitmain, czy Bitfury.

Czytaj także: Kryptowaluty i technologia blockchain wkraczają na uniwersytety

- Rosnący hash rate oznacza, że kopiący chcą tu być w długim terminie - twierdzi David Sapper, menedżer kryptowalutowej giełdy Blockbid w Melbourne. Firma Fundstrat Global Advisors próg rentowności górników oszacowała na 8 tys. dolarów za bitcoina. Z kolei eksperci nowojorskiego banku Morgan Stanley wyliczyli, że duże firmy górnicze zarabiają przy cenie tej kryptowaluty powyżej 8,6 tys. dolarów.

Analitycy CoinShares w majowym raporcie koszt krańcowy bitcoina oszacowali na 6,5 tys. dolarów. Dzisiaj koło południa kurs bitcoina wynosił 6,4 tys. dolarów wobec 6,5 tys. w piątek.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.