Gospodarka - Świat

Wyprzedaż w Azji po protestach

W Hongkongu główny indeks Hang Seng spadł we wtorek o ponad 2 proc. m.in. przez nasilające się protesty w mieście i rosnące napięcia geopolityczne. Shanghai Composite spadł o 0,6 proc., Nikkei o 1,1 proc., a Kospi o 0,7 proc
Foto: AFP

Nasilające się protesty wymusiły na władzach zamknięcie międzynarodowego lotniska, pogłębiając obawy o przyszłość gospodarki miasta. Niektórzy ekonomiści określają sytuację w Hongkongu jako bardzo niepokojącą. Notowania największych linii lotniczych w Hongkongu spadły dziś o blisko 5 proc., na co wpływ miały protesty na lotnisku.

- Eskalacja protestów zachęca do stanowczej reakcji ze strony rządu, więc wyraźnie rośnie ryzyko silniejszego osłabienia (gospodarki – red.), co ma wpływ na rynek – powiedział w wywiadzie dla CNBC Dariusz Kowalczyk, główny ekonomista rynku Chin w Credit Agricole

Paul Chan, sekretarz ds. finansów w administracji Hongkongu, ostrzegł w zeszłym tygodniu, że w mieście rośnie ryzyko recesji.

Protestujący w Hongkongu swoim działaniem chcą wyrazić sprzeciw przeciwko przepisom o ekstradycję, które pozwalały na sądzenie mieszkańców Hongkongu przed sądami w Chinach.

Powiązane artykuły