Gospodarka - Świat

Chwiejące się kostki amerykańskiego domina

Najczarniejszym scenariuszem dla Stanów Zjednoczonych jest nałożenie się na siebie pandemii, kryzysu społecznego, zamieszek i niepewności co do wyborów. Niewiele potrzeba, by wywołać chaos.

W trakcie obecnego kryzysu w wielu amerykańskich miastach ustawiały się długie kolejki do banków żywności. Szacunki Departamentu Rolnictwa mówią, że ponad 54 mln mieszkańców USA może w tym roku doświadczyć „braku bezpieczeństwa żywnościowego”.

Foto: AFP

To, jak mocno odbije się od koronakryzysowego dna gospodarka USA, zależy w dużym stopniu od konsumentów. Ich wydatki stanowiły przecież przed kryzysem prawie 70 proc. amerykańskiego PKB. Kwarantanna towarzysząca pandemii zadała zaś konsumpcji mocny cios. Nowe ogniska zachorowań na Covid-19 i lokalne zaostrzanie restrykcji epidemicznych zmniejszają nadzieję na ożywienie gospodarcze w kształcie litery V. Wciąż kiepska jest sytuacja na rynku pracy. W tygodniu zakończonym 1 sierpnia nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych złożyło 1,2 mln Amerykanów, a kilkanaście milionów pobierało je dłużej niż tydzień.

Do końca lipca do stanowych zasiłków dla bezrobotnych dodawano federalny bonus wynoszący 600 USD tygodniowo. To sprawiało, że wiele osób otrzymywało zasiłki wyższe niż ich wynagrodzenie w poprzednich miejscach pracy. Republikanie chcieli zmniejszyć dodatek do maksymalnie 200 USD tygodniowo, a demokraci pozostawić go na poziomie 600 USD. W efekcie ich sporu w Kongresie bezrobotni Amerykanie od sierpnia nie dostają go w ogóle. Muszą się zadowolić dotychczasowymi zasiłkami, wynoszącymi średnio 333 USD tygodniowo, a w niektórych stanach zaledwie 100 USD na tydzień. Demokraci i republikanie negocjowali w zeszłym tygodniu kwestię zasiłków, ale to niejedyny wielki problem do rozwiązania. Wygasły też bowiem moratoria na eksmisje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.