Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka strefy euro powiększyła się w II kwartale o 2 proc. kw./kw., po spadku o 0,3 proc. w pierwszym. Średnio prognozowano wzrost o 1,5 proc. Choć dane o PKB z Niemiec rozczarowały, to statystyki z Francji, Włoch i Hiszpanii pozytywnie zaskoczyły. – Podtrzymujemy prognozę, że III kwartał będzie jeszcze lepszy, ale dają o sobie znać negatywne czynniki ryzyka – twierdzi Claus Vistese, ekonomista Pantheon Macro.
W piątek opublikowano również dane o stopie bezrobocia oraz inflacji w strefie euro. Ta pierwsza spadła z 8 proc. w maju do 7,7 proc. w czerwcu, a inflacja HICP przyspieszyła z 1,9 proc. r./r. do 2,2 proc., podczas gdy spodziewano się wzrostu cen o 2 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.
Dekoniunktura w turystyce to cios w gospodarkę Jordanii, której wyraźnie brakuje silników wzrostu. Kraj nie ma złóż ropy, gazu ani podobnie cennych kopalin.
Amerykański indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord na początku piątkowej sesji. Pomogło w tym podpisanie przez USA umowy handlowej z Chinami.