Gospodarka - Świat

Euroland wybił się z recesji silniej, niż oczekiwano

Lepsze od prognoz dane o PKB napłynęły m.in. z Francji, Włoch i Hiszpanii. Niemcy jednak lekko rozczarowały, co było skutkiem zakłóceń w łańcuchach dostaw do ich fabryk.
Foto: Bloomberg

Gospodarka strefy euro powiększyła się w II kwartale o 2 proc. kw./kw., po spadku o 0,3 proc. w pierwszym. Średnio prognozowano wzrost o 1,5 proc. Choć dane o PKB z Niemiec rozczarowały, to statystyki z Francji, Włoch i Hiszpanii pozytywnie zaskoczyły. – Podtrzymujemy prognozę, że III kwartał będzie jeszcze lepszy, ale dają o sobie znać negatywne czynniki ryzyka – twierdzi Claus Vistese, ekonomista Pantheon Macro.

W piątek opublikowano również dane o stopie bezrobocia oraz inflacji w strefie euro. Ta pierwsza spadła z 8 proc. w maju do 7,7 proc. w czerwcu, a inflacja HICP przyspieszyła z 1,9 proc. r./r. do 2,2 proc., podczas gdy spodziewano się wzrostu cen o 2 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.