Gospodarka - Świat

Korea Północna: PKB spadł najbardziej od 23 lat

Gospodarka Korei Północnej skurczyła się w 2020 r. realnie o 4,5 proc. – mówią wyliczenia Banku Korei (południowokoreańskiego banku centralnego). To największy spadek PKB tego kraju od 1997 r. Nastąpił on po 0,4 proc. wzroście w 2019 r.
Foto: AFP

Wyliczenia Banku Korei dotyczące północnokoreańskiego PKB są uznawane za najbardziej wiarygodne szacunki, ale i tak mogą one znacząco odbiegać od prawdy. Korea Północna nie publikuje bowiem swoich statystyk gospodarczych – nie licząc propagandowych, przekłamanych publikacji.

Do spadku północnokoreańskiego PKB w 2020 r. w dużym stopniu przyczyniła się pandemia Covid-19. „Obok wciąż trwających sankcji ONZ, północnokoreańskie restrykcje lockdownowe były wraz z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak powodzie i tajfuny głównym powodem spadku PKB" – piszą analitycy Banku Korei. Restrykcje pandemiczne w Korei Północnej obejmowały m.in. blokadę granicy z Chinami, 30-dniową kwarantannę dla ludzi u których wykryto infekcję, zakaz podróży wewnątrzkrajowych oraz ograniczenia we wjeździe do stolicy. Handel zagraniczny Korei Północnej miał spaść w zeszłym roku aż o 73,4 proc. do zaledwie 860 mln USD.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.