REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Fed nakłada restrykcje na dywidendy banków

Rezerwa Federalna nakazała dużym amerykańskim bankom wstrzymać skup akcji własnych w trzecim kwartale i nie podnosić dywidend. Dywidendy będą mogły być wypłacane na podstawie formuły uzależniającej je od niedawnych przychodów. To reakcja Fedu na wyniki testów wytrzymałościowych (stress testów) amerykańskich banków.
Foto: Bloomberg

Fed wskazuje, że większość banków jest dobrze dokapitalizowana, ale w scenariuszu przewidującym głębszy kryzys gospodarczy niektóre banki zbliżą się do minimalnych wymaganych wskaźników kapitałowych. Regulator nie ujawnił, które to będą banki. Jego najgorszy scenariusz przewiduje wzrost stopy bezrobocia w USA do 19,5 proc. oraz to, że 34 badanych banków poniesie łączne straty na pożyczkach sięgające 700 mld dolarów.

- O ile spodziewam się, że banki nadal będą rozsądnie zarządzały swoimi działaniami kapitałowymi i ryzykiem płynnościowym, a także wspierały gospodarkę realną, to istnieje niepewność, co do trajektorii ożywienia gospodarczego. Podejmujemy więc działania mające ocenić kondycję banków bardziej wnikliwie i wymagamy, by największe banki przyjęły rozsądne działania pozwalające zachować kapitał w nadchodzących miesiącach - stwierdził Randall Quarles, wiceprezes Fedu. - Wygląda na to, że buybacki nie powrócą przez dłuższy czas a dywidendy będą zależne od opinii Fedu na temat kondycji gospodarki - uważa David Ellison, zarządzający w Hennessy Funds.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA