Gospodarka - Świat

Bazylea bije w bitcoina

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, czyli organizacja zrzeszająca prezesów 27 kluczowych banków centralnych z całego świata, rekomenduje, by aktywa kryptowalutowe banków poddać najostrzejszemu możliwemu nadzorowi.
Foto: Bloomberg

Komitet proponuje, by banki musiały posiadać kapitał odpowiednio wysoki, by w razie potrzeby pokryć 100 proc. potencjalnych strat na kryptowalutach. Byłyby to wymogi kapitałowe ostrzejsze niż w stosunku do jakiegokolwiek innego rodzaju aktywów.

Obecnie banki jedynie w bardzo ograniczonym stopniu angażują się na rynku kryptowalut. Część z nich oferuje aktywa kryptowalutowe swoim bogatym klientom. Stanowisko Bazylejskiego Komitetu, czyli organizacji ustalającej standardy dla globalnej bankowości, można więc uznać za działanie prewencyjne – próbę okiełznania dynamicznie rozwijającego się rynku. „Rozwój aktywów kryptowalutowych oraz związanych z nimi usług ma potencjał, by zwiększyć obawy dotyczące stabilności finansowej oraz ryzyko, z którym mierzą się banki" – uważa Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Wskazuje on, że banki, angażując się na rynku kryptowalut, narażają się na ryzyko płynnościowe, kredytowe, rynkowe, operacyjne (związane z atakami hakerskimi oraz oszustwami), prawne i reputacyjne (dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.