Gospodarka - Świat

SEC straszy, a akcje AMC znowu w formie

Notowania kinowej spółki AMC, memowego ulubieńca inwestorów indywidualnych, w poniedziałek drożały nawet o 25 proc., a później dorobek ten skurczył się do 12 proc. Była to pierwsza zwyżka od trzech dni.
Foto: Bloomberg

W ubiegłym tygodniu, jak przypomina Bloomberg, w ciągu dwóch sesji kurs papierów AMC wzrósł ponad dwukrotnie, ale potem się cofnął, kiedy insiderzy postanowili spieniężyć część posiadanych walorów.

Spektakularne wzrosty memowych spółek, takich jak AMC czy GameStop, zaalarmowały nadzór amerykańskiego rynku. W opublikowanym w poniedziałek komunikacie tamtejsza Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) ostrzegła, że monitoruje rynki pod katem manipulacji i innych nadużyć.

Kłopotliwe dla AMC i GameStop mogą być też przetasowania w indeksach Russella. Memowe szaleństwo, które zaczęło się w styczniu, sprawiło, że kapitalizacja tych spółek gwałtownie wzrosła. Wartość rynkowa AMC sięga 27,5 mld dolarów a GameStop prawie 20 mld.

Obecnie firmy są w indeksie małych spółek Russell 2000. Awans do Russell 1000, grupującego największe amerykańskie firmy, według analityków kalifornijskiego banku Wells Fargo może być początkiem końca „nadzwyczajnej passy" AMC i GameStop.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.