Gospodarka - Świat

Dochód podstawowy. Koronawirus osiągnie coś, co nie udało się robotom

Pandemia wpływa na zwiększenie poparcia dla koncepcji dochodu gwarantowanego, która dotąd była prezentowana jako instrument łagodzący niekorzystne skutki automatyzacji.
Foto: AFP

Nieco ponad 70 proc. Europejczyków opowiada się za wprowadzeniem dochodu podstawowego, czyli bezwarunkowego świadczenia dla wszystkich obywateli. To wyniki ankietowego badania przeprowadzonego na próbie ponad 12 tys. osób przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Fundacji Bertelsmanna. Odpowiedzi były zbierane od 5 do 25 marca, czyli w czasie, gdy kraje Europy jeden po drugim wprowadzały ograniczenia mające na celu stłumienie epidemii koronawirusa, a których skutkiem ubocznym jest głęboka recesja.

Dla porównania, wedle Europejskiego Badania Społecznego (ESS) z przełomu 2016 i 2017 r. w większości krajów Europy poparcie dla dochodu podstawowego (UBI) znajdowało się w okolicy 50 proc. W Polsce pomysł popierało niespełna 59 proc. respondentów, w Niemczech 46 proc., a w Szwecji niecałe 38 proc. W każdym z państw objętych ESS wyraźnie większe było poparcie dla tradycyjnej polityki redystrybucyjnej, w ramach której świadczenia społeczne są kierowane tylko do osób potrzebujących.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.