Gospodarka - Świat

Coinbase już na Nasdaq

Coinbase Global, największa pod względem obrotów amerykańska giełda kryptowalutowa, zadebiutowała w środę na parkiecie Nasdaq.
Foto: Bloomberg

Weszła tam za pomocą tzw. direct listing, czyli procedury obejmującej sprzedaż istniejących udziałów (taką formę debiutu wybrały wcześniej m.in. serwis streamingowy Spotify czy spółka Palantir Technologies). Do zamknięcia tego numeru „Parkietu" nie rozpoczął się jeszcze handel akcjami Coinbase, ale ich cena referencyjna została wyznaczona na 250 USD. Na takim poziomie kursu wycena Coinbase sięgałaby 65 mld USD, czyli byłaby wyższa choćby od kapitalizacji operatora giełdy Nasdaq (25,7 mld USD).

Tuż przed startem handlu podawano nieoficjalnie, że inwestorzy byli gotowi płacić 340 USD za jedną Coinbase. Dawałołoby to nieco poniżej 90 mld USD kapitalizacji. Część analityków prognozowała wcześniej, że firma może zostać wyceniona nawet na 100 mld USD, czyli więcej niż łączna kapitalizacja operatorów giełd NYSE i Nasdaq.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.