REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Uber nigdy nie osiągnie zysku?

Spółka złożyła oficjalny wniosek o przeprowadzenie IPO w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W dokumentach ostrzega, że może nigdy nie osiągnąć zysku.
Foto: Bloomberg

Dokument oznaczony symbolem „S-1” przedstawia pełny obraz finansowy spółki udostępniającej aplikację pozwalającą zamawiać przejazdy. Uber został założony 10 lat temu, a w ciągu ostatnich trzech lat odnotował bardzo szybki wzrost. Z dokumentów wynika jednak, że Uber jest bardzo daleko od osiągnięcia zysku. Firma zaznacza, że spodziewa się znacznego wzrostu kosztów operacyjnych w najbliższym czasie oraz że może nie osiągnąć rentowności.

W 2018 r. Uber miał przychody na poziomie 11,3 mld USD, co stanowi wzrost o około 42 proc. w porównaniu z 2017 r., jednak jest to poniżej dynamiki 106 proc. osiągniętej rok wcześniej.

Uber po raz pierwszy podał konkretne dane na temat liczby użytkowników korzystających z jego usług. Dają one obraz skali działalności firmy – na koniec 2018 r. liczba aktywnych użytkowników w ujęciu miesięcznym wynosiła 91 mln. Dane odnoszą się zarówno do użytkowników aplikacji przewozowej, jak i Uber Eats, w której można zamawiać jedzenie z dowozem. Oznacza to wzrost o 33,8 proc. w porównaniu z 2017 r., jednak rok wcześniej wzrost wynosił 51 proc.

Mimo że baza użytkowników Ubera obejmuje klientów korzystających nie tylko z usług przewozowych, jest ona pięciokrotnie wyższa od liczby aktywnych użytkowników jego rywala – Lyfta, który zadebiutował na giełdzie pod koniec marca.

Cena akcji Lyfta zamknęła się w czwartek na poziomie 61,01 USD, czyli o 15 proc. poniżej ceny ustalonej podczas IPO. Doprowadziło to do ochłodzenia nastrojów wokół innych startupów technologicznych, które zamierzają zadebiutować na giełdzie.

29 kwietnia Uber rozpocznie serię prezentacji dla inwestorów, zwanych „roadshow” – donosi agencja Reuters. Spółka jest na dobrej drodze do debiutu na nowojorskiej giełdzie w pierwszej połowie maja.

Uber prawdopodobnie będzie największym technologicznym IPO od czasu debiutu chińskiego giganta Alibaba Group w 2014 r., który pozyskał 25 mld USD.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA