Gospodarka - Świat

MFW tnie prognozy

Nie licząc 2016 r., który był podobny do bieżącego, światowa gospodarka jest najsłabsza od kryzysu sprzed dekady. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się poprawy koniunktury w drugiej połowie roku, ale podkreśla, że dla tego scenariusza istnieje wiele zagrożeń. Nie widać zaś na horyzoncie bodźców, które mogłyby gospodarkę wyraźnie rozruszać.
Foto: AFP

MFW we wtorek po raz trzeci w ciągu zaledwie pół roku obniżył prognozy wzrostu światowej gospodarki. Obecnie oczekuje, że globalny PKB powiększy się w tym roku o 3,3 proc., po 3,6 proc. w ub.r. W styczniu spodziewał się wzrostu światowej gospodarki w tym roku o 3,5 proc., a wcześniej liczył się z wynikiem nawet na poziomie 3,9 proc.

W opublikowanym we wtorek raporcie waszyngtońska instytucja tłumaczy, że spowolnienie wzrostu na świecie to efekt m.in. pogorszenia koniunktury w Chinach, związanego z walką Pekinu z tzw. bankowością cienia oraz napiętymi stosunkami handlowymi z USA, a także zapaści w przemyśle strefy euro wywołanej częściowo przez mniejszy popyt z Azji, a częściowo przez przejściowe czynniki regulacyjne i pogodowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.