Gospodarka - Świat

USA: Jest porozumienie w sprawie pakietu stymulacyjnego

Biały Dom i Senat porozumiały się w sprawie pakietu stymulacyjnego wartego 2 bln dolarów. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin zgodził się na zwiększony nadzór nad wartym 500 mld dolarów funduszem mającym przyznawać pomoc finansową spółkom.
Foto: AFP

- W końcu mamy umowę. Można ją uznać za inwestycję czasu wojny - stwierdził Mitch McConnell, przywódca republikańskiej większości w Senacie. - Pracujemy nad tym, by przyjąć największy i najśmielszy pakiet pomocy finansowej w historii USA - powiedział prezydent Donald Trump.

Projekt ustawy o pakiecie stymulacyjnym przewiduje m.in., że każdy obywatel (spełniający kryterium dochodowe) dostanie czek na 1200 dolarów. Wspólnie rozliczające się z podatków małżeństwa dostaną 2400 dolarów. Obywatele zarabiający więcej niż 75 tys. dolarów rocznie i pary zarabiające ponad 150 tys. dolarów rocznie dostaną mniejsze wsparcie. Na każde dziecko zostanie przyznane 500 dolarów. Ustawa musi jeszcze zostać przyjęta przez Izbę Reprezentantów. Izba ta jest kontrolowana przez demokratów a to oznacza, że w projekcie ustawy może się znaleźć dużo poprawek. Po zakończeniu procesu legislacyjnego w Kongresie trafi do Białego Domu, do podpisu prezydenta.

Informacje o porozumieniu w sprawie amerykańskiego pakietu stymulacyjnego przyczyniły się w środę do kontynuacji zwyżek na giełdach azjatyckich. Japoński indeks Nikkei 225 wzrósł aż o ponad 8 proc. a koreański KOSPI zyskał 5,5 proc.

Powiązane artykuły