REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rynek ofert zaczyna się rozgrzewać

Szykują się na ten rok dwa ogromne IPO: producenta smartfonów Xiaomi oraz sieci komórkowej SoftBanku. Inwestorzy będą też wyczekiwać debiutów takich serwisów, jak: Airbnb, Dropbox, Pineterest czy Spotify.
Foto: AFP

Rok 2018 najprawdopodobniej przyniesie dwa wielkie technologiczne IPO w Azji. Agencja Nikkei donosi, że japońska SoftBank Group chce sprzedać w ramach oferty publicznej 30 proc. udziałów należącego do niej operatora telefonii komórkowej. Oferta ma sięgać aż 2 bln jenów (18 mld USD) i być największym IPO na giełdzie w Tokio od czasów oferty NTT Mobile w 1998 r. (wartego 2,2 bln jenów). Część akcji sieci komórkowej SoftBanku może być sprzedana też na giełdzie londyńskiej. Według agencji Reuters do wielkiego IPO szykuje się zaś Xiaomi, chiński producent smartfonów. Nie jest znana jeszcze planowana wielkość oferty, ale może ona wycenić całą spółkę na 100 mld USD. Do oferty dojdzie najprawdopodobniej w drugiej połowie roku na giełdzie w Hongkongu. Według nieoficjalnych informacji Xiaomi wybrała już Citic Securities, Goldman Sachs i Morgan Stanley do wsparcia przy IPO.

Gorące spółki

Silne zwyżki na giełdach niemal całego świata, do których doszło w ostatnich kilkunastu miesiącach, sprawiły, że wiele firm technologicznych postanowiło skorzystać z dobrej koniunktury i rozważa oferty publiczne. – Rynek znajdujący się na historycznych szczytach i wysokie wyceny stanowią sprzyjające środowisko dla ofert publicznych. Stopy procentowe wciąż są w pobliżu historycznie niskich poziomów, więc wiele spółek spieszy się, by skorzystać z tego okienka – mówił niedawno Nelson Grieggs, przewodniczący giełdy Nasdaq.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA