Gospodarka - Świat

Strefa euro. Przemysł trzyma się mocno

Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w listopadzie o 2,5 proc. m./m., po zwyżce o 2,3 proc. w październiku. Analitycy spodziewali się średnio, że wzrost produkcji wyniesie zaledwie o 0,2 proc. Jej poziom był w listopadzie już niemal taki sam jak przed pandemią.
Foto: Adobestock

– Nawet gdyby w grudniu doszło do spadku produkcji w strefie euro, niwelującego listopadowy wzrost, to za cały IV kwartał wzrosłaby ona o ponad 3 proc. kw./kw. To samo w sobie dołożyłoby 0,7 pkt proc. do wzrostu PKB strefy euro. Nadal jednak sądzimy, że gospodarka znacząco się wówczas skurczyła. Patrząc w przyszłość, nie ma już zbyt wiele miejsca na wzrost będący nadrabianiem strat. Fabryki wróciły już do normalnej pracy, a perspektywy PKB na I kwartał są negatywnie dotknięte przedłużającymi się lockdownami – uważa Jack Allen-Reynolds, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

– Nadchodzące miesiące pozostają bardzo niepewne, gdyż restrykcje są przedłużane, a skutki tego będą odczuwalne również przez przemysł – wskazuje Bert Colijn, analityk ING.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.