Gospodarka - Świat

Francuski rząd broni Carrefoura

Władze są przeciwne przejęciu czołowej grupy handlowej przez Kanadyjczyków. Ich zdaniem może to zagrozić bezpieczeństwu zaopatrzenia w żywność.
Foto: AFP

Choć początkowo informacja o potencjalnych planach przejęcia Carrefour wyglądała na plotkę to informacja zatacza coraz szersze kręgi. Wczoraj Bloomberg podał, że kanadyjski koncern Alimentation Couche-Tard ma być zainteresowany przejęciem sieci Carrefour. Informatorzy zastrzegli, iż rozmowy są na wstępnym etapie i nie jest przesądzone, iż do transakcji w ogóle dojdzie. Wieczorem jednak Alimentation Couche-Tard potwierdził, iż negocjacje są prowadzone. Firma ma ponad 9 tys. sklepów spożywczych w Ameryce Północnej, przy większości z nich prowadzi także stacje paliw. Koncern kupił w Europie stacje Statoil, w efekcie firma ma ok 2,7 tys. punktów w Europie, w tym także w Polsce.

Oferta ma być warta 16,2 mld euro, nieco  przekracza kapitalizację giełdową koncernu, ale ostro sprzeciwia się jej francuski rząd.

- Transakcja może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu kraju powiedział Bruno Le Maire, minister finansów Francji, zapowiadając jednocześnie interwencję rządu w sprawie. Zapowiada to szereg komplikacji w jeszcze niezawartej umowie. - Carrefour to największy prywatny pracodawca w kraju oraz kluczowe ogniwo w łańcuchu dostaw, co gwarantuje bezpieczeństwo zaopatrzenia w żywność Francuzów - mówił minister w środowym wywiadzie telewizyjnym. Podkreślił iż pomysł, aby sieć kupił zagraniczny rywal nie podoba mu się. Couche-Tard  zapowiada ofertę wiązaną, opierającą się także na wymianie akcji, zaś za przejmowane oferuje po 20 euro,  niemniej to Kanadyjczycy mieliby w nowej firmie decydujące prawo głosu. Akcje Carrefour zyskały 13 proc. do 17,5 proc., zaś kanadyjska firma straciła 10 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.