Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To ogromne pieniądze, które trafiły do przedsiębiorstw w postaci zwolnień ze składek ZUS, dopłat do wynagrodzeń pracowników czy subwencji na utrzymanie płynności. Nie wszyscy jednak są z tej pomocy zadowoleni.
Jak pokazuje ostatnia edycja badań (z października tego roku) Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, firmy raczej negatywnie oceniają skuteczność tarcz antykryzysowych – w sumie wystawili tu ocenę 4,1 na skali od 0 do 10. Przy czym aż 47 proc. ankietowanych wystawiło negatywne oceny, a pozytywne – tylko 22,2 proc. Z kolei w badaniach Koronabilans MŚP, prowadzonych przez KRD, zrealizowanych w grudniu, 32,4 proc. firm uważa rządową pomocą za wystarczającą, ale aż 55 proc. – za niewystarczającą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. r./r. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS), potwierdzając tym samym szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.
Deficyt wyniósł -1,74 mld euro, podczas gdy ekonomiści PKO prognozowali -785 mln euro, a konsensus rynkowy wynosił -999 mln euro. W ujęciu 12-miesięcznym deficyt wynosi już 1 proc. PKB, a jego wzrost się najpewniej jeszcze nie zakończył.
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.