Dokąd będą zmierzać inwestycje w nadchodzącej dekadzie?

Jak będzie się zmieniać sektor finansowy w tej dekadzie pod wpływem innowacji i czarnego łabędzia, wirusa SARS-CoV-2? Odpowiedzi szukali polscy i zagraniczni eksperci biorący udział w tegorocznej CFA Society Poland Annual Conference.

Publikacja: 05.11.2020 11:51

Dokąd będą zmierzać inwestycje w nadchodzącej dekadzie?

Foto: Adobestock

CFA Society Poland już po raz kolejny zorganizowało jedną z najważniejszych konferencji dla branży inwestycyjnej w Polsce. W wydarzeniu, które w związku z pandemią COVID-19 odbyło się po raz pierwszy wirtualnie przy wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych, wzięło udział ponad pół tysiąca profesjonalistów związanych z sektorem finansowym w Polsce. Tegoroczną konferencję zainaugurował prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland oraz zaproszony na wydarzenie Gary Baker, CFA, Managing Director EMEA w CFA Institute, którego zdaniem innowacje traktowane jako element nieprzewidywalnego wstrząsu (and. disruption) były zawsze zapowiedzią zmian na lepsze w profesjach zajmujących się zarządzaniem inwestycjami.

– Temat innowacji, zwłaszcza w czasach transformacji technologicznej, i dodatkowo – pandemii, która zmienia znacząco dynamikę tejże transformacji, okazuje się niezwykle istotny w 2020 r. Nasze wydarzenie poprzez niezwykle różnorodną tematykę zagadnień starało się podejść do idei wstrząsu z wielu różnych perspektyw, które prezentowali teoretycy i praktycy biznesu. Patrząc na ogromne zainteresowanie naszym wydarzeniem w branży finansowej, sądzimy, że udało nam się po raz kolejny stworzyć niezwykle ciekawą i interesującą platformę wymiany myśli pomiędzy profesjonalistami – mówi Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Bartosza Pawłowskiego, CFA oraz Tomasza Kucińskiego, CFA, reprezentujących Bankowość Prywatną mBanku, którzy podczas swojej prelekcji "Czy COVID-19 rozpali innowacyjność w niekochanym aktywnym zarządzaniu?" rozmawiali o zmianach w zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi i kierunkach rozwoju megatrendów w nadchodzącym dziesięcioleciu.

– Zdaniem mBanku pandemia zdecydowanie spolaryzowała rynki kapitałowe – mamy wyraźnych zwycięzców i nie mniej wyraźnych przegranych. Tradycyjne konstruowanie portfela w oparciu wyłącznie o podział geograficzny musi się zatem zmienić. Odpowiedzią na nową rzeczywistość jest inwestowanie tematyczne i aktywne wybieranie branż i sektorów, które najlepiej wpisują się w tzw. światowe megatrendy. Inwestowanie w cyberbezpieczeństwo, rozwiązania chmurowe, czystą energię, fintech czy też rozwiązania typu ESG to obecnie najbardziej popularny kierunek na całym świecie. Jesteśmy jednak dopiero na początku tej drogi, co zdaniem mBanku może tchnąć nowe życie w aktywne podejście do zarządzania aktywami – wyjaśnia Bartosz Pawłowski, CFA, Chief Investment Officer w Bankowości Prywatnej mBanku.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się również prezentacja Marka Dudki oraz Piotra Derenia z UBS, którzy podzieli się swoimi spostrzeżeniami nt. wykorzystania danych w obszarze investment research oraz wzrostu znaczenia jednostki Evidence Lab w globalnych strukturach banku UBS.

– Rozwój technologii informatycznych sprawił, że koszty przechowywania informacji znacząco zmalały i pojawiły się możliwości rozwoju baz danych na niespotykaną dotychczas skalę niemalże we wszystkich branżach. Wyzwaniem nadal pozostają dane nieustrukturyzowane, które według szacunków reprezentują co najmniej 85 proc. wszystkich informacji. Firmy, które będą skuteczniej pozyskiwać i analizować dane nieustrukturyzowane, wykorzystując do tego techniki sztucznej inteligencji, osiągną przewagę informacyjną – dodaje Łukasz Wita, CFA, Senior Delivery Head UBS Evidence Lab.

Ákos Szalay, członek zespołu ds. innowacji w Dorsum, opowiedział natomiast o zmianach, jakie czekają cyfrowe inwestowanie w dekadzie, którą rozpoczyna największa pandemia od blisko 100 lat i którą zdominują takie zjawiska, jak coraz większa konkurencja modeli biznesowych, zmieniające się oczekiwania klientów czy demokratyzacja produktów inwestycyjnych.

Wśród wystąpień nie zabrakło również tematyki ESG, która staje się coraz bardziej zauważalnym trendem w obszarze inwestycji na całym świecie. O tej "nowej normalności" opowiadał Erhard Radatz, Portfolio Manager z Invesco Quantitative Strategies. Do udziału w konferencji zaproszono również Heptagon Capital oraz BlueBox Asset Management UK Ltd.

Gospodarka krajowa
Bilans płatniczy i handel zagraniczny gorsze w marcu
Gospodarka krajowa
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Gospodarka krajowa
Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp
Gospodarka krajowa
Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji
Gospodarka krajowa
Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB