Sprzedaż detaliczna mocno w górę. Pomogła Wielkanoc

Sprzedaż detaliczna w kwietniu w Polsce urosła o 7,6 proc. rok do roku – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Publikacja: 26.05.2025 10:15

Sprzedaż detaliczna mocno w górę. Pomogła Wielkanoc

Foto: Bloomberg

Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (+3,5 proc.). Dynamika sprzedaży detalicznej wyszła na plus w ujęciu rok do roku pierwszy raz od stycznia – w lutym i marcu GUS meldował kolejno wyniki -0,5 i -0,3 proc. r./r.

Dodatniego odczytu można się było jednak spodziewać choćby ze względu na efekty kalendarzowe – w tym roku to w kwietniu robiliśmy zakupy wielkanocne, rok temu w kwietniu było już po nich (Wielkanoc wypadała w dniach 31 marca – 1 kwietnia). W tym roku mieliśmy też jedną niedzielę handlową w kwietniu więcej niż przed rokiem.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu – co rosło, co spadało?

„Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2025 r. była wyższa niż przed rokiem o 7,6 proc. (wobec wzrostu o 4,1 proc. w kwietniu 2024 r.). W porównaniu z marcem 2025 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 6,2 proc. W okresie styczeń-kwiecień2 2025 r. sprzedaż wzrosła o 3,3 proc. w skali roku (wobec wzrostu o 5 proc. w analogicznym okresie 2024 r.)" - czytamy w komunikacie.

Konsumpcja prywatna motorem napędu gospodarki w 2025 r.

Zgodnie z prognozami ekonomistów, to konsumpcja prywatna ma być – obok inwestycji, których ożywienie jednak się opóźnia – głównym silnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce w 2025 r. Oczekiwania analityków wskazują, że powinna ona urosnąć w tym roku o około 3 proc. (być może z lekkim plusem), podobnie jak w 2024 r. (+3,1 proc.). Wprawdzie realne tempo wzrostu wynagrodzeń przyhamowało względem 2024 r., ale wciąż pozostaje solidnie dodatnie. Nasze zapędy zakupowe mogą też wspierać: dobra sytuacja na rynku pracy, obniżki stóp procentowych czy fakt, że zeszłoroczna silna odbudowa oszczędności przez gospodarstwa domowe raczej dobiega końca.

Warto też zwrócić uwagę, że o ile dynamika sprzedaży detalicznej towarów w pierwszym kwartale 2025 r. nie była bardzo imponująca (1,4 proc. r./r.), o tyle dużo silniej rośnie produkcja usług – o 7,7 proc. r./r. w styczniu, i 4,5 proc. w lutym. Dane za marzec i kolejne miesiące nie są jeszcze znane. To właśnie m.in. w wysokiej konsumpcji prywatnej usług ekonomiści szukali przyczyn nieco lepszego od oczekiwań szybkiego szacunku wzrostu PKB w pierwszym kwartale (o 3,2 proc. r./r.). Czy mieli rację przekonamy się 2 czerwca, gdy GUS przedstawi dane o strukturze wzrostu gospodarczego na początku roku.

Pozytywne dane z przemysłu, słabe z budownictwa

Poniedziałkowe dane o dynamice sprzedaży detalicznej kończą okres publikacji GUS o statystykach polskiej gospodarki w kwietniu. W zeszłym tygodniu urząd poinformował, że produkcja przemysłowa urosła o 1,2 proc. r./r. Były to dane lepsze od średnich prognoz ekonomistów i zostały odebrane z ostrożną nadzieją. Ekonomiści Pekao zauważali, że polski przemysł realnie pozostaje od 2022 r. w stagnacji, acz sugerowali, że może widzimy „początek jej końca”. - Wyższe zamówienia dają nadzieję na to, że poprawa w przemyśle będzie się ugruntowywać w kolejnych miesiącach – komentował zaś Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Czytaj więcej

Słabe dane o produkcji budowlano-montażowej. Nie może „zaskoczyć” w tym roku

Niestety, ponownie rozczarowała zaś produkcja budowlano-montażowa, które spadła w kwietniu o 4,2 proc. r/.r.  - Początek drugiego kwartału br. był dla polskiego budownictwa wciąż słaby. Notowany jest nadal spory spadek w budownictwie mieszkaniowym, nie widać także jeszcze za bardzo ożywienia w inwestycjach infrastrukturalnych realizowanych ze środków unijnych – wyjaśnia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego dodając, że w tym drugim aspekcie ożywienie zbliża się jednak wielkimi krokami, i z tej racji w drugiej połowie 2025 r. dynamika produkcji budowlano-montażowej wyjdzie na plus.

Czytaj więcej

Dobra prognoza dla gospodarki

Jednocześnie zaskakująco wysoka okazała się dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (9,3 proc. r./r.). Nawet jeśli silnie wpłynęły na ten wynik efekty bazy sprzed roku czy jednorazowe premie w części branż w kwietniu br., to prawdopodobnie całkowicie przekreślił on i tak nikłe – w świetle wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej – szanse na obniżkę stóp procentowych w czerwcu. Kolejne cięcie możliwe jest najwcześniej w lipcu.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów wzrostu Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Gospodarka krajowa
Bezrobocie niskie, ale pracuje coraz mniej Polaków. Przybywa biernych zawodowo
Gospodarka krajowa
Słabe dane o produkcji budowlano-montażowej. Nie może „zaskoczyć” w tym roku
Gospodarka krajowa
Dobra prognoza dla gospodarki
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa w kwietniu w Polsce powyżej prognoz. Domański zadowolony
Gospodarka krajowa
Duże zaskoczenie w danych o przeciętnym wynagrodzeniu. RPP ma o czym myśleć