Gospodarka - Kraj

Strzyżenie drobnego biznesu

Fryzjer z dochodem 4 tys. zł na miesiąc zaoszczędzi rocznie ok. 2 tys. zł, mechanik z dochodem 5 tys. zł zyska rocznie ok. 1 tys. zł, a krawiec z dochodem 3 tys. zł – ok. 1,3 tys. w ciągu roku – takie przykłady pozytywnych efektów reformy podatkowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą podaje na swoich stronach Ministerstwo Finansów. I przekonuje, że w sumie takich mikrobiznesów, które wyjdą na plus, będzie ok. 500 tysięcy.
Foto: Adobestock

Zupełnie jednak inaczej wygląda bilans zysków i strat dla mikrofirm przedstawiony przez Konfederację Lewiatan.

Zgodnie z tymi wyliczeniami osoby, które prowadzą usługi fryzjerskie i rozliczają się w formie karty podatkowej, po zmianach proponowanych w Polskim Ładzie będą płacić łącznie ok. 684 zł podatku i składki zdrowotnej na miesiąc wobec ok. 382 zł obecnie. W ciągu roku będą więc 3,6 tys. zł na minusie. Mechanicy, stolarze czy fotografowie, korzystający z karty podatkowej, stracić mogą na reformie prawie 5,5 tys. zł rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.