Pierwszy spadek produkcji przemysłowej od ponad dwóch lat

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w czerwcu o 2,7 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,9 proc.

Publikacja: 18.07.2019 10:02

Pierwszy spadek produkcji przemysłowej od ponad dwóch lat

Foto: Fotolia

Ostatnim razem spadek produkcji w ujęciu rok do roku odnotowano w kwietniu 2017 r.

W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7% w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,7%, natomiast w porównaniu z majem br. spadła o 5,9%. W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,2%.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 2% niższym w porównaniu z majem br." - czytamy w komunikacie. 

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1% do 6,5% wzrostu r/r przy średniej w wysokości 2,64% wzrostu r/r w czerwcu br. wobec wzrostu o 7,7% r/r w maju br.

Narastająco w styczniu-czerwcu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 5,1% r/r.

"W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych spadła o 5,3%, dóbr inwestycyjnych - o 3,6%, dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,3% a konsumpcyjnych nietrwałych - o 1%. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr związanych z energią - o 0,8%" - czytamy w komunikacie.

"Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży - 13,5%, metali - o 11,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,7%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,5%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,4%, mebli - o 6,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,0%" - czytamy dalej.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 11,1%, napojów - o 6,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,5%, urządzeń elektrycznych - o 2,7%, podał też Urząd.

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów