Gospodarka - Kraj

Wzrost inflacji nie wystraszył RPP

Inflacja w Polsce będzie nadal przyspieszała z 2,2 proc. rok do roku w kwietniu, ale nie tak żywiołowo, jak można się było obawiać jeszcze dwa tygodnie temu. W tych warunkach Rada Polityki Pieniężnej jeszcze długo nie będzie podwyższała stóp procentowych.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W środę GUS potwierdził swój wstępny szacunek sprzed dwóch tygodni, wedle którego indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, zwiększył się w kwietniu o 2,2 proc. rok do roku, po 1,7 proc. w marcu. Szczegółowe dane potwierdziły przypuszczenia ekonomistów, że roczną dynamikę CPI oprócz większych niż w marcu zwyżek cen paliw i żywności podbiła także tzw. inflacja bazowa (nieobejmująca cen energii i żywości). Przyspieszyła ona według obecnych szacunków (oficjalne dane w czwartek opublikuje NBP) do 1,7–1,8 proc. rok do roku z 1,4 proc. w marcu. Tak wysoka nie była już od sześciu lat. Jak jednak zauważyli ekonomiści mBanku, w świetle środowych danych wydaje się, że inflację bazową podniosły czynniki przejściowe, m.in. znaczący wzrost cen biletów lotniczych. A to oznacza, że w najbliższych miesiącach można oczekiwać jej stabilizacji, nawet jeśli wzrost całego CPI będzie dalej przyspieszał.

Część ekonomistów sądzi, że pod wpływem cen paliw i żywności pod koniec br. inflacja może dojść w okolice 3,5 proc. rocznie, czyli do górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu NBP (2,5 proc.). Na zakończonym w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński powiedział jednak, że nie budzi to jego zaniepokojenia, bo w dalszej perspektywie inflację będzie tłumiło spowolnienie gospodarcze. Glapiński podtrzymał swoją ocenę, że stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian nawet do końca jego kadencji, tj. do 2022 r. GS

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.