REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Pieniądza przybywa najszybciej od dwóch lat

Podaż pieniądza w polskiej gospodarce zwiększyła się w lutym o 9,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,8 proc. w styczniu. Tak szybko nie rosła już ponad dwóch lat.
Foto: Fotolia

Dane te, opublikowane w piątek przez NBP, dotyczą tzw. agregatu M3, który obejmuje gotówkę w obiegu oraz depozyty bieżące i lokaty o terminie zapadalności do dwóch lat.

Ankietowani przez „Parkiet” szacowali przeciętnie, że podaż pieniądza M3 w lutym zwiększyła się o 8,9 proc. rok do roku. Faktyczny odczyt jest najwyższy od lata 2016 r.

Wzrostu podaży pieniądza przyspiesza systematycznie od niemal roku. To przede wszystkim efekt coraz większej aktywności na rynku kredytowym. Zobowiązania gospodarstw domowych wobec banków zwiększyły się w lutym (w ujęciu transakcyjnym, czyli po oczyszczeniu m.in. z wpływu zmian kursów walut) o 6,1 proc. rok do roku, najbardziej od marca 2012 r.

W samym lutym do wzrostu podaży pieniądza przyczyniły się też zakupy papierów dłużnych przez banki. Należności banków z tego tytułu wzrosły (w ujęciu transakcyjnym) o 1,1 proc., najbardziej od maja 2017 r.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA