Gospodarka - Kraj

Polityka pieniężna: Ekonomiści nie widzą przestrzeni do obniżki stóp procentowych

Obniżka stóp procentowych na zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest mało prawdopodobna – uważa większość ekonomistów.
Foto: Bloomberg

O tym, że taka zmiana w polityce pieniężnej może być konieczna, wskazywał w zeszłym tygodniu prezes NBP Adam Glapiński. „Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale 2021 r. możliwe jest dalsze obniżenie stóp" – powiedział prof. Glapiński „Obserwatorowi Finansowemu". Podkreślił też, że „narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu". Stąd, jak dodał, istnieje „przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego".

Do interwencji NBP na rynku walutowym, mających na celu osłabienie złotego, doszło prawdopodobnie w drugiej połowie grudnia. Bank centralny oficjalnie tego nie potwierdził, ale o takich transakcjach mówili niektórzy członkowie RPP. W tym kontekście słowa prezesa NBP można odczytywać jako zapowiedź obniżki stóp, która ma być kolejnym sposobem na osłabienie polskiej waluty – a raczej zapobiegnięcie jej aprecjacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.