Giełda

WIG20 odstaje od europejskich konkurentów

Największe spółki notowane na GPW zniżkują drugi dzień z rzędu. Dla porównania, większość indeksów na Starym Kontynencie świeci dziś na zielono.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Krótko po rozpoczęciu sesji WIG20 tracił ponad 0,65 proc. Na półmetku piątkowego handlu spadek jest podobny i sięga 0,5 proc. Największe odbicie ma za sobą Allegro, które na początku sesji taniało o blisko 3 proc. i było najgorszą spółką w indeksie. Obecnie jednak spółka e-commerce znajduje się na szczycie tabeli wzrostów w gronie blue chips i zyskuje ponad 1,2 proc. Wzrosty Allegro są jednak za małe, aby wyprowadzić indeks nad kreskę. O 5,5 proc. spadają notowania JSW, a o ponad 4 proc. zniżkuje Lotos.

Średnie spółki rozpoczęły dzień na lekkim minusie i obecnie znajdują się na poziomie wczorajszego zamknięcia. Najmocniej ciąży PlayWay, który traci ponad 9 proc. Producent gier odnotował w III kwartale 21,7 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 6,8 mln zł rok do roku. Jednak analitycy prognozowali zysk netto na poziomie 22,1-37,7 mln zł. Z kolei w tym gronie jednym z liderów wzrostu jest Kernel, na co również wpłynął raport za miniony kwartał. Ukraińska spółka w okresie lipiec-wrzesień odnotowała 204 mln USD zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 59 mln USD zysku rok wcześniej. Kernel zdrożeje o 6 proc.

Na lekkim minusie znajduje się sWIG80. Notowania pięciu spółek, m.in. Eko Exportu, Agory i PGS Software spadają o ponad 3 proc., a indeks traci 0,15 proc.

Spadki w warszawie kontrastują ze wzrostami na innych europejskich parkietach. Zwyżki nie są jednak wysokie. Niemiecki DAX zyskuje 0,3 proc., a francuski CAC40 rośnie o 0,5 proc., a włoski FTSE MIB jest 0,6 proc. nad kreską.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.