Giełda

Tylko 10 pkt do sukcesu

W czwartkowy poranek WIG20 rósł nawet o 0,7 proc. do 1873,96 pkt. To oznacza, że zbliżył się na tytułową odległość do wakacyjnego szczytu "covidowej hossy".
Foto: Bloomberg

Od lekkich zwyżek zaczęły też dzień mWIG40 i sWIG80. Pierwszy zyskiwał rano 0,15 proc., a drugi 0,4 proc. Dobre nastroje o poranku to zasługa zwyżek nastrojów zagranicznych. Wczoraj na Wall Street S&P500 wprawdzie lekko spadł (o 0,2 proc.), ale Nasdaq Composite zyskał 0,5 proc. Ponadto zwyżki notowały rano rynki azjatyckie. Nikkei225 rósł o 0,9 proc., a Hang Seng o 0,5 proc. W ujęciu globalnym czuć cały czas podwyższony apetyt na ryzyko. Potwierdza to utrzymująca się słabość dolara (dziś rano EUR/USD rósł o 0,14 proc.), a także nieśmiało odbijające od lokalnego dołka 1801 USD złoto. Czwartkowy poranek przyniósł też cofnięcie na rynku ropy. Baryłka WTI spadała o 1 proc. do 45,3 USD. Realizacja zysków widoczna była także na rynku kryptowalut. W ciągu doby bitcoin potaniała o 7,3 proc. do 17 400 USD. W przypadku XRP przecena sięgnęła 18,4 proc., a ethereum 10 proc.

Dziś Święto Dziękczynienia obchodzą Amerykanie. To może sprzyjać niższej zmienności na rynkach. Z drugiej strony bliskość szczytów covidowej hossy jest tak kusząca, że niewykluczone, że ów spokój pozwoli je w spokoju pokonać. Jak na taki scenariusz zapatrują się analitycy?

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Po ustanowieniu nowych rekordów w USA i przebiciu poziomu 30 tys. punktów przez DJIA globalne rynki akcji lekko wczoraj przystopowały. W pierwszych godzinach europejskiej sesji dominowała podaż, ale realizacja zysków następowała dość spokojnie, a w godzinach popołudniowych rozpoczęło się odbicie, w wyniku którego FTSE MiB zyskało 0,7%, a CAC40 i IBEX po 0,2-0,3%. Najsłabiej wyglądał Londyn, FTSE100 straciło 0,6%, ale to raczej standardowe zachowanie w okresach aprecjacji funta, który w ciągu 10 dni zyskał ponad 2% względem dolara. Sytuacja COVID-owa normalizuje się w Europie, czego ostatnią manifestacją ma być rozpoczęcie od soboty luzowania lockdown'u we Francji.

WIG20 zyskał 0,04%, mWIG40 0,8%, a sWIG80 0,3%. W głównym indeksie dominowały zwyżki, ale pod silną presją znajdowało się Dino (-4,6%), przed publikacją wyników o 1,9% spadały także notowania CD Projekt. Raport okazał się słabszy od oczekiwań analityków i przecena może być kontynuowana w dniu dzisiejszym.

S&P500 spadło wczoraj o 0,2%, ale NASDAQ wzrósł o 0,5%. Sesja była bardzo spokojna pomimo nienajlepszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek wyniosła w ubiegłym tygodniu 778 tys. i była wyraźnie wyższa od oczekiwań (732 tys.). Zapis z ostatniego posiedzenia Fed nie przyniósł tym razem zupełnie żadnych nowości i nie wywołał reakcji rynkowej. Amerykańska waluta znajduje się pod nieprzerwaną presją, której ukoronowaniem powinien być szybki test poziomu 1,20 na EURUSD.

Rynki azjatyckie w większości dziś lekko rosną, podobnie jak kontrakty futures na amerykańskie i europejskie indeksy. Z uwagi na dzisiejsze Święto Dziękczynienia reszta tygodnia zapowiada się raczej sennie. Na najciekawsze wydarzenie awansuje tym samym dzisiejsze spotkanie Polski i Węgier z resztą UE, którego celem ma być zawarcie kompromisu w kwestii nowego budżetu i Programu Odbudowy.

Technika: Remigiusz Lemke, analityk BM mBanku

Dzień po historycznych rekordach S&P500 doznał lekkiej zadyszki. Na tym tle pozytywnie wyróżnił się Nasdaq 100, który zyskał na wartości 0,6% i zbliżył się do listopadowych szczytów. Kolejny mocny dzień odnotowała Tesla, która 21 grudnia wejdzie w skład indeksu S&P 500. W oczekiwaniu na ponad $50 mld popytu ze strony funduszy indeksowych kurs producenta samochodów elektrycznych zdrożał już o blisko 40%. Kapitalizacja spółki przekroczyła $500 mld, co czyni ją producentem samochodów o wyraźnie najwyższej na świecie kapitalizacji giełdowej.  Dodatkowo Tesla jest spółką z najwyższymi obrotami na amerykańskiej giełdzie, wyprzedzając w tym względzie takich gigantów, jak Amazon, Apple czy Microsoft. Od strony technicznej Tesla wyłamała się z formacji trójką, co zgodnie z klasyczną AT sugeruje kontynuację wcześniejszego trendu. Aktualnie najbliższy kluczowy poziom wsparcia mieści tuż pod poprzednimi historycznymi szczytami, czyli na wysokości $489.

Na naszym rodzimym rynku wczoraj doszło do odpoczynku po solidnych wtorkowych wzrostach. Najlepiej radziły sobie średnie spółki, a mWIG40 drożał o 0,83%. W gronie blue chipów na wyróżnienie ponownie zasługuje KGHM, który zdrożał o 3% i przebił się przez pułap 150 zł, osiągając najwyższe poziomy od 2013 r. Najbliższe kluczowe wsparcie mieści się na wysokości 135,45 zł. W Azji indeksy wyraźnie zyskują na wartości, co powinno przełożyć się pozytywnie na sentyment inwestorów z GPW. Warto też pamiętać, że dziś mamy święto Dziękczynienia w USA i amerykańskie rynki są zamknięte, co może obniżyć głębokość rynku.

Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku

Wczorajsza sesja przyniosła stabilizację na Wall Street, indeks S&P 500 delikatnie zniżkował po wcześniejszym ustanowieniu historycznego maksimum, jednak indeks Nasdaq wzrósł o 0,48%, co jednak wystarczyło do wyznaczenia nowego historycznego rekordu notowań. Z opublikowanych minutek Fed wynika, że Rezerwa Federalna czuje się zobowiązana do wykorzystania pełnego zakresu narzędzi w celu stymulacji gospodarki USA, podkreślono statutowe cele takie jak utrzymanie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Przyszła sytuacja gospodarcza zależeć będzie w największym stopniu od rozwoju pandemii. Ze względu na obchodzone dzisiaj Święto Dziękczynienia sesja za Oceanem nie odbędzie się, a w dniu jutrzejszym (Black Friday) sesja będzie skrócona do godziny 19.

Krajowe indeksy również zakończyły dzień bez większych zmian. Wśród blue chipów najmocniej przeceniły się walory Dino (-4,6%), a najwięcej zyskało CCC (+4,3%). W indeksie mWIG40 wyróżnił się PlayWay ze wzrostem o 6,2%, co przyczyniło się do ustanowienia historycznego maksimum notowań dla tej spółki. All in! Games, producent gier, który po dzisiejszej sesji zasili indeks sWIG80, opublikował rano informację o zawarciu umowy wydawniczej z Naraven Games Sarl, na podstawie której Partner będzie odpowiedzialny za stworzenie gry o nazwie kodowej Joker. Wydanie gry planowane jest na drugą połowę 2022 roku. Dzisiaj ruszają zapisy w ramach IPO PCF i potrwają do 3 grudnia, spółka działająca w branży gier ogłosiła cenę maksymalną w wysokości 46 zł. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji poznaliśmy poniższe raporty za III kw. 2020 roku: 1) Allegro miało 131,7 mln zł straty netto wobec 73,4 mln zł zysku w ubiegłym roku. Skorygowany zysk netto o wydarzenia jednorazowe (IPO, refinansowanie długu) wyniósł 147,4 mln zł. 2) CD Projekt osiągnął 23,4 mln zł zysku netto wobec konsensusu 25,1 mln zł, r/r zysk wzrósł o 57%. 3) Neuca wypracowała 44,7 mln zł zysku netto wobec konsensusu 33,2 mln zł, a r/r poprawiła wynik o 59,8%. 4) ZE PAK zaraportował wynik netto w wysokości 10,1 mln zł, czyli o 71% mniej niż w poprzednim roku. 5) Mirbud miał 15,76 mln zł zysku netto wobec 7,03 mln w ubiegłym roku. 6) Best odnotował 20,77 mln zł straty netto wobec 22,3 mln zł zysku netto w analogicznym okresie 2019 roku.

Podsumowanie środowej sesji na GPW: https://twitter.com/_ZajacPiotr/status/1331869415676256257

Podsumowanie środowej sesji na NewConnect: https://twitter.com/_ZajacPiotr/status/1331865282806214657

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.