Giełda

Europa świeci na zielono, Warszawa nie odstaje

Mimo negatywnego otwarcia, obecnie WIG20 znajduje się nad kreską. Większość indeksów ze Starego Kontynentu notuje dziś zwyżki.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Polskie blue chips przez pierwsze kilka minut dzisiejszego handlu znajdowały się na minusie. Sytuacja jednak z godziny na godzinę się poprawia, choć bykom nie udaje się sforsować bariery 1800 pkt. W pierwszej połowie sesji WIG20 wzbił się maksymalnie do 1799 pkt, a obecnie znajduje się na poziomie 1796 pkt., co oznacza wzrost o 0,4 proc. Liderem wzrostu w tym gronie jest Allegro. Spółka, po fali wyprzedaży, która trwała siedem sesji z rzędu, w końcu odbiła w czwartek, a dziś widać kontynuację tego trendu. Allegro zyskuje ponad 5 proc. Na drugim miejscu znajduje się JSW. Spółka opublikowała wyniki, z których wynika, że po trzech kwartałach przychody spadły o około 1,7 mld zł, do 5,1 mld zł. Jednocześnie spółka odnotowała 1 mld zł straty, wobec 0,7 mld zł zysku rok wcześniej. Mimo tego JSW drożeje o ponad 4 proc., jednak należy podkreślić, że wczoraj notowania spółki spadły o ponad 6 proc., najmocniej z WIG20.

O 0,5 proc. zyskuje dziś mWIG40. W grupie średnich spółek najmocniej rośnie Playway. Producent gier drożeje o ponad 4 proc. Z kolei indeks małych spółek rośnie o 0,3 proc. Na samym szczycie tabeli wzrostów znajduje się Forte oraz Ferro, które drożeją po 7 proc. Ta druga spółka opublikowała dobre wyniki, a zarząd podtrzymał założone cele strategiczne.

Wśród spółek z głównego parkietu GPW uwaga sprzedających skupiła się przede wszystkim na spółkach ukraińskich. Milkiland tanieje o ponad 8 proc., KSG Agro spada o 6 proc., a Astarta zniżkuje o 3,5 proc. Na ukraińskich spółkach widać schłodzenie kursu, po wzrostach, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Przypomnijmy, że WIG-Ukraine przez dziesięć sesji, aż do środy zyskał około 25 proc.

Na europejskich giełdach indeksy również miały problemy na początku sesji, jednak obecnie większość jest na plusie. Niemiecki DAX zyskuje 0,5 proc., francuski CAC40 rośnie o 0,6 proc., a FTSE MIB jest blisko 1 proc. na plusie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.