Wracamy do zwyżek?

Poranek maklerów: WIG20 wrócił w poniedziałek nad 2000 pkt, a dziś rano zwyżkował o 0,5 proc. do 2034 pkt. Dobre nastroje panowały też na rynku azjatyckim. A jak sytuację oceniają eksperci?

Publikacja: 19.01.2021 09:04

Wracamy do zwyżek?

Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Pod nieobecność USA rynki europejskie wymazały wczoraj straty z początku sesji, zamykając się w większości na niewielkich plusach. Najsilniejsze spośród głównych indeksów było FTSE MiB i ciężko to nazwać przypadkiem. Giuseppe Conte nie ustaje w walce o utrzymanie fotela premiera, po wczorajszym wygranym głosowaniu w niższej izbie parlamentu staje przed trudniejszym testem w senacie. Utrzymanie władzy w rządzie mniejszościowym oznaczałoby zapewne typowy dla Włoch paraliż decyzyjności na najwyższych szczeblach władzy, ale rynek będzie zapewne wspierał każde rozwiązanie, które nie będzie oznaczało powrotu M. Salvini'ego i Ligi.

Świetnie zachowywała się wczoraj Warszawa, gdzie WIG20 wzrósł o 1,9%, mWIG40 o 1,2%, a sWIG80 o 1,5%. Absolutnym liderem zwyżek w głównym indeksie było JSW, którego notowania rosły o 18,8%, reagując entuzjastycznie na wzrosty globalnych cen węgla koksowego i lekceważąc zmiany w zarządzie. WIG Energia zyskał 5,7%, na co wpływ miały informacje o liście intencyjnym PGE, Tauronu i Enei ws. współpracy w budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Nastroje na świecie są dziś rano wyraźnie lepsze niż 24 godziny temu. Ostatni dzień kadencji Donalda Trumpa rysuje się w jasnych barwach, a chociaż media spędzają go głównie na rozważaniach, czy prezydent ułaskawi wyprzedzająco siebie i osoby ze swojego otoczenia przed opuszczeniem urzędu, z perspektywy rynku znacznie ważniejsze będzie przesłuchanie przed Senatem potwierdzające objęcie urzędu Sekretarza Skarbu przez J. Yellen. Lekko w godzinach porannych koryguje się dolar, ale może to być wstęp do zmienności w dalszej części dnia.

Dzisiejszy dzień można określić również jako faktyczne rozpoczęcie sezonu wynikowego w USA, raporty przedstawią 43 spółki S&P500, w tym Goldman Sachs, Bank of America i Netflix. Obecny sezon może być bardzo specyficzny z uwagi na wydarzenia z ostatnich dwóch kwartałów. Wg Factset spodziewany jest spadek zysków o -6,8% r/r, ale w 2Q i 3Q analitycy mylili się najwięcej w historii, niedoszacowując zyski odpowiednio 24% oraz 17%. Można zatem założyć, że faktyczne oczekiwania są wyraźnie wyższe, szczególnie, że od listopadowych informacji o szczepionce, mających ewidentny silny wpływ na wyceny dokonano bardzo niewielkich rewizji prognoz dla poszczególnych spółek na ten i kolejne kwartały.

Technika: Piotr Neidek, analityk BM mBanku

Poniedziałkowa absencja jankeskich byków zaostrzyła tylko apetyt byków znad Wisły. sWIG80 zamknął się na nowych, rocznych maksimach zaś mWIG40 w całości odrobił piątkowe straty. WIG20 wrócił nad pułap 2000 punktów i po skali wzrostów (+1.9%) mogłoby się wydawać, że korekta nad Wisłą dobiegła ku końcowi. Także na rynku walutowym pojawiło się trochę zieleni korzystnej dla graczy z GPW. Złoty umocnił się względem dolara jak i euro, zaś PLN_Index zaczął się bronić na wysokości dziennej dwusetki. Wszystko to wygląda obiecująco i może się tak okazać, że wczorajsza sesja okaże się zalążkiem nowego, wzrostowego swingu dla warszawskich indeksów. Niestety, lecz niedźwiedzie w poniedziałek także ugrały swoje. Mianowicie nie pozwoliły one na to, aby piątkowe, czarne świeczki zbudowane zarówno przez WIG20 jak i WIG, zostały wybite. Benchmarkowi blue chips zabrakło 8 oczek do tego, aby lokalny opór został pokonany. Na uwagę zasługuje również fakt, że pomimo mocniejszej cofki z końca ubiegłego tygodnia, wciąż otwarta pozostaje tygodniowa luka hossy 1958-1969. W piątek WIG20 zatrzymał się tuż nad jej górnym ograniczeniem a tym samym formacja GAP_w wciąż jest obecna na tygodniowym wykresie, na którym kluczową formacją pozostaje czarna świeczka. Najważniejszym poziomem na ten tydzień jest 2100, bez wyłamania którego niedźwiedzie pozostają wciąż groźne. I chociaż poniedziałek wypadł korzystnie dla akcjonariuszy, to jednak czujność byków powinna pozostać na podwyższonym poziomie...

Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku

Ze względu na amerykańskie święto na zagranicznych rynkach nie działo się zbyt wiele. Kończący swoją kadencję prezydent Donald Trump uderzył raz jeszcze w chiński biznes poprzez zablokowanie dostaw i cofnięcie licencji do współpracy z amerykańskimi przedsiębiorstwami wobec firmy Huawei. Dzisiaj poznamy wyniki kilku większych spółek za IV kw. 2020 roku, m.in. Bank of America, Netflix i Goldman Sachs. Europejskie indeksy podczas nieobecności amerykańskich inwestorów zakończyły dzień na minimalnych plusach, pomimo spadków w pierwszej części dnia. Poranne notowania kontraktów terminowych wskazują na pozytywne otwarcie zarówno giełd amerykańskich jak i europejskich.

Krajowy rynek dostarczył większych zmian – indeksy pomimo początkowej słabości po południu wyszły ponad kreskę i zakończył dzień z solidnym wzrostem. Indeks blue chipów zyskał niemal 2%, a w indeksie bez dwóch zdań dominowały walory JSW, które zyskało niemal 19%. Wśród pozytywnych informacji płynących ze spółki należy wymienić zwiększenie udziału węgla koksowego w produkcji do 80% z poziomu 71% w poprzedzającym roku. Dodatkowo ogłoszenie personalnych zmian w składzie zarządu wzmocniło ten dynamiczny ruch. Dobrą sesję odnotowały również: Enea, Tauron i PGE, które zyskały po ogłoszeniu podpisania listu intencyjnego ws. współpracy przy projektach offshore. Przedsiębiorstwa utworzą wspólną spółkę celową, której celem będzie budowa nowych farm wiatrowych na Bałtyku. Jedynym blue chipem, który znalazł się w odwrocie był CD Projekt. W indeksie mWIG40 największym zmianom uległ spadający o 8,6% Mercator Medical – szacunkowe wyniki za IV kw. 2020r. oraz zawarcie znaczącej umowy o wartości 178 mln zł nie zatrzymały spadków trwających od tygodnia. W indeksie sWIG80 dwucyfrowe wzrosty odnotował Games Operators (+26,6%) – w wyniku ustalenia daty premiery gry „Rustler" oraz Polimex Mostostal, który kontynuuje wzrosty i ustala kolejne lokalne maksima.

Giełda
Big-Tech napędza międzynardowe giełdy
Giełda
Kolejny tydzień w konsolidacji
Giełda
Zdecydowany kontratak kupujących
Giełda
G&R na mWIG40?
Giełda
Byczy szturm na koniec tygodnia na GPW
Giełda
Sezon wynikowy otwarty