Giełda

Czerwień w Europie

Podczas piątkowej sesji w Europie dominują sprzedający. WIG20 traci 0,8 proc., a najmocniej ciąży dziś sektor bankowy.
Foto: Bloomberg

Już początek handlu wskazywał, że nastroje wśród inwestorów są nieco pesymistyczne. WIG20 tracił krótko po otwarciu 0,2 proc., jednak nic dziwnego, biorąc pod uwagę wyraźne spadki indeksów w USA czy Azji. Na półmetku indeks największych polskich spółek znajduje się na poziomie 2387 pkt, co oznacza spadek o ponad 0,8 proc. Najmocniej ciążą walory PKO BP. Lider polskiego sektora bankowego traci 2,5 proc. Nie pomagają również notowania innych pożyczkodawców. W efekcie, WIG-banki jest dziś najgorszym z indeksów sektorowych na GPW i spada o 1,7 proc.

Na plus w gronie blue chips wyróżnia się Lotos i PKN Orlen. Tylko notowania tych dwóch spółek rosną o ponad 1 proc.

mWIG40 spada o 0,4 proc., również przede wszystkim przez banki. Notowania mBanku spadają o blisko 3 proc., a Alior jest 1,3 proc. na minusie.

sWIG80 traci 0,2 proc., a wyróżnia się przede wszystkim CI Games. Spółka poinformowała o szacunkowych przychodach za 2021 r., które wyniosły 105 mln zł. Dla porównania rok wcześniej sprzedaż grupy sięgnęła 46 mln zł. Największy wpływ na przychody w 2021 r. miała sprzedaż gry "Sniper Ghost Warrior Contracts 2". Notowania CI Games rosną o około 5 proc.

Na małej giełdzie zadebiutował dziś Eco5tech, który zajmuje się projektowaniem i nadzorami w sektorze budownictwa. Popyt wśród inwestorów dopisał i po południu notowania rosły o ponad 120 proc.

Większość indeksów w Europie świeci dziś na czerwono. Niemiecki DAX traci 0,6 proc., francuski CAC 40 spada o 1 proc. Moskiewski indeks giełdowy MOEX jest 1,7 proc. pod kreską.

Inwestorzy w USA przygotowują się do publikacji raportów za IV kwartał. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji wyniki mają podać m.in. JP Morgan. Wells Fargo i Citigroup.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.