Giełda

GPW wyrzuca z NewConnect szesnaście spółek

Upomnienia, kary pieniężne, zawieszenie obrotu akcjami - w przypadku niektórych firm żadne z tych działań dyscyplinujących nie przynoszą efektu.
GPW Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Firmy, które nie spełniają standardów rynku kapitałowego, zostaną z niego usunięte. Zarząd GPW podjął uchwały wykluczające z obrotu na rynku alternatywnym akcje szesnastu spółek.

Dotyczy to m.in. akcji Wolfs Development. Obrót nimi jest zawieszony od 18 lutego 2020 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych. Lista przewinień wymienionych w uchwale jest długa. Zarząd GPW podkreśla, że dotychczasowe działania mające na celu zdyscyplinowanie emitenta nie odniosły rezultatu, a spółka w dalszym ciągu uporczywie narusza obowiązujące ją przepisy. I rzeczywiście, jeśli przyjrzymy się spółce, to zobaczymy że ostatni raport okresowy zawierający zbadane przez biegłego rewidenta dane finansowe opublikowany został 2 czerwca 2019 r. (zawiera dane za rok 2018). Oznacza to, że od ponad półtora roku spółka nie zapewnia inwestorom właściwego dostępu do istotnych informacji na temat swojej sytuacji gospodarczej, majątkowej i finansowej.

Z obrotu wykluczone zostaną też akcje Wealth Bay. W tym przypadku obrót papierami jest zawieszony od 16 listopada 2018 r. Opublikowana przez GPW lista przewinień firmy Wealth Bay również jest długa - podobnie jak długa jest lista pokazująca próby zdyscyplinowania spółki. Nie przyniosły one rezultatu, więc trudno się dziwić decyzji GPW. Warto chociażby odnotować, że Wealth od ponad dwóch i pół roku nie daje inwestorom właściwego dostępu do istotnych informacji na temat wyników.

Z obrotu wykluczone zostaną też akcje spółek: Rechain, Minox, Mega Sonic, Matrx Pharmaceuticals, Macro Games, Luxima, Langloo.com, GLG Pharma, Geotrekk, Finhouse, Concept Liberty Group, Centuria Group, Angel Business Capital oraz Alejasamochodowa.pl. W przypadku każdej z nich mamy do czynienia z podobnym scenariuszem: długa lista naruszeń przepisów giełdowych oraz liczne i bezskuteczne próby zdyscyplinowania poszczególnych spółek przez GPW.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.