Fundusze inwestycyjne TFI

Inwestycje: Fundusze złota i dłużne pod presją

Na poniedziałkowe zwyżki na rynkach akcji inwestorzy zaangażowani w obligacje czy metale szlachetne patrzyli z niepokojem.
Foto: Adobestock

Po południu uncja złota zniżkowała do 1862 dolarów, czyli o ponad 4,5 proc. Jeszcze słabsze było srebro. Rentowności obligacji skarbowych mocno rosły (ceny spadały). Oprocentowanie krajowych papierów 10-letnich po południu zbliżało się do 1,24 proc. To poziom notowany ostatnio w połowie października. Przypomnijmy, że był to bardzo dobry okres dla posiadaczy jednostek funduszy obligacji, ponieważ rentowności głównie spadały, co podbija wyniki inwestycji. Zmiana nastrojów wpłynie oczywiście negatywnie na wynik. Z drugiej strony na przełomie października i listopada rentowności obligacji były rekordowo niskie, a biorąc pod uwagę tegoroczne spadki, poniedziałkowy wzrost nie robi wrażenia. Z kolei złoto, również przez wielu inwestorów traktowane jako forma zabezpieczenia kapitału przed zmiennością czy inflacją, coraz mocniej oddala się od ustanowionych w tym roku rekordów, kiedy cena uncji przekroczyła 2050 dolarów. Od kilku miesięcy cena kruszcu porusza się w konsolidacji, a poniedziałkowa sesja sprowadziła ją do dolnego ograniczenia. Grupa funduszy metali szlachetnych jednak jako jedyna może pochwalić się bardzo wysoką średnią stopą zwrotu w tym roku, która z końcem października sięgała blisko 19 proc. Co ciekawe, drugie w kolejności były właśnie fundusze obligacji skarbowych z wynikiem 5,5 proc. Dopiero za nimi plasowały się fundusze akcji zagranicznych. Warto jednak pamiętać, że wyniki poszczególnych strategii w ramach jednej grupy mogą się bardzo różnić, a kilka funduszy akcji zarobiło w tym roku grubo ponad 50 proc. Najlepszy fundusz metali szlachetnych przyniósł za to 37,4 proc. (wy­cena na 5 listopada). PAAN

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.