Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze obligacji cały czas na topie

Branża funduszy znów ma za sobą udany miesiąc, jeśli chodzi o nastawienie klientów.
tfi, fundusze obligacji

Ostatnie miesiące zdecydowanie sprzyjają funduszom inwestycyjnym

Foto: Adobestock

Ostatnie miesiące zdecydowanie sprzyjają funduszom inwestycyjnym. Środki szeroko płyną szczególnie do podmiotów powiązanych kapitałowo z bankami. Ich klienci, którzy dotąd oszczędzali na lokatach, po obniżkach stóp procentowych szukają alternatywy. Najczęściej są nimi fundusze obligacji. W ostatnich trzech miesiącach do tego typu strategii wpłacano od 2 do 3 mld zł. Wygląda na to, że również wrzesień okazał się dobry dla TFI. Liderem w tegorocznej sprzedaży funduszy jest NN Investment Partners TFI, związane z ING Bankiem Śląskim. Od dłuższego czasu miesiąc w miesiąc pozyskuje po około 0,5 mld zł. Podobnie było i tym razem – wrześniowe saldo sprzedaży (różnica między kwotą zainwestowaną a umorzeniami) wyniosło 484 mln zł. Liderem w ofercie NN IP TFI kolejny raz był NN Krótkoterminowych Obligacji, w który klienci zainwestowali 280 mln zł nowych środków. Na kolejnych miejscach znalazły się NN Obligacji oraz NN (L) Obligacji Plus. Świetny miesiąc ma za sobą także Santander TFI, gdzie saldo sprzedaży wyniosło nieco ponad 350 mln zł. Dużą popularnością nadal cieszyły się fundusze dłużne krótkoterminowe i fundusze dłużne, ale spory udział w sprzedaży miały także fundusz akcji – Santander Prestiż Technologii i Innowacji, oraz mieszany – Santander Platinum Konserwatywny. Z kolei PKO TFI, czyli największy podmiot na rynku, pozyskał 256 mln zł nowych wpłat. Fundusze dłużne PKO TFI odnotowały 276 mln zł wpłat, mieszane ponad 14 mln zł, a akcji blisko 8 mln zł. Około 42 mln zł uciekło z kolei z funduszy absolutnej stopy zwrotu PKO TFI. Podobna kwota trafiła do funduszy z oferty Pekao TFI. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji Samorządowych oraz Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2. Z kolei w Generali Investments TFI saldo wyniosło 228 mln zł. Niewiele mniejszą kwotę zdobyło też BNP Paribas TFI, gdzie napływy były wyższe od umorzeń o 200 mln zł. – Jest to kolejny bardzo dobry miesiąc w ostatnim okresie. Struktura nabyć nie uległa istotnym zmianom. Największą popularnością cieszyły się fundusze dłużne oraz produkty z nieznacznym udziałem akcji – komentuje prezes Jarosław Skorulski.

Znów bardzo dobrze poradziło sobie Investors TFI – w ubiegłym miesiącu klienci wpłacili do jego funduszy 177 mln zł. Najwięcej do Investor Gold Otwarty. Do tego około 60 mln zł pozyskał Quercus TFI. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.