Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze złota znów zaczynają błyszczeć

Na początku sierpnia złoto z hukiem przebiło poziom 2000 dolarów za uncję. Potem jednak nastąpił gwałtowny zjazd notowań kruszcu.
Foto: Adobestock

Kilka poprzednich tygodni złoto spędziło w trendzie bocznym. Od dołu solidną barierą dla podaży jest poziom 1900 dolarów za uncję. Kilka ostatnich dni przyniosło z kolei wyraźne umocnienie. We wtorek po południu cena uncji sięgała 1970 dolarów. W ślad za złotem podąża także srebro. Zwyżka cen metali szlachetnych wspiera oczywiście notowania funduszy z ekspozycją na rynek tych surowców.

Przed około miesiącem doszło do korekty na rynkach akcji i wówczas lokalny dołek zanotowało też złoto. Od tamtego czasu średnia stopa zwrotu funduszy metali szlachetnych jest już dodatnia, a najlepsza strategia – PKO Akcji Rynku Złota – przyniosła 6,6 proc. zysku (wycena na 11 sierpnia). Podobnie udanie radzi sobie Esaliens Gold, inwestujący w jednostki innego funduszu. Wynik za ostatni miesiąc przekracza 4 proc. Nie wszystkim udało się jednak w tym czasie zarobić – trzy fundusze notują stratę. Najsłabszy w grupie jest Superfund Goldfuture, który w ostatnim miesiącu stracił blisko 9 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.