Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Alior TFI to jedno z najmniejszych towarzystw na krajowym rynku. Bardzo dynamicznie rosło w ubiegłym roku. – Nagły krach na rynkach finansowych spowodowany pandemią Covid-19 w połączeniu z największą w historii polskiego rynku finansowego falą umorzeń jednostek odcisnął swoje piętno na całej branży zarządzania aktywami – przyznaje Artur Włoch, członek zarządu Alior TFI. Na przełomie lat 2019 i 2020 aktywa pod zarządzaniem TFI przekroczyły 900 mln zł. Z końcem maja było to jednak tylko 641 mln zł. Część funduszy wchodzących w skład Alior SFIO i posiadających podobną strategię inwestycyjną zostanie ze sobą połączona. Chodzi głównie o rozwiązania bardziej agresywne. – Połączenie subfunduszy z jednej strony uprości ofertę, a z drugiej strony obniży koszty funkcjonowania całego funduszu, co zwłaszcza w obecnym środowisku bardzo niskich stóp procentowych, jest bardzo istotnym czynnikiem dla klientów – przekonuje Włoch.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kilka pierwszych miesięcy tego roku upłynęło nam w otoczeniu chaotycznej polityki Donalda Trumpa i co do tego, że podobnie może być w II połowie roku, zarządzający nie mają raczej wątpliwości. Część z nich trzyma się jednak akcji, mimo już sporych wzrostów.
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.